Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: foksteriery

foksteriery

rasa psów myśliwskich używanych do polowań na dziki oraz do pracy w norach. Dzielimy je na gładkowłose i szorstkowłose. Wysokość f. około 38 cm, maść biała w brązowe lub czarne albo czarno-brązowe łatki. Do polowań na ogól używane są f. szorstkowłose, ponieważ sztywna sierść zabezpiecza je przed obrażeniami. Foksteriery są bardzo ciete i odważne.

Foksteriery to rasa psów myśliwskich wykorzystywana do polowań na dziki oraz pracy w norach. Istnieją dwie odmiany foksterierów, różniące się rodzajem sierści: gładkowłosa i szorstkowłosa. Typowa wysokość foksteriera wynosi około 38 cm, a ich umaszczenie to biała sierść z brązowymi lub czarnymi plamami lub czarno-brązowe łaty. Szorstkowłose foksteriery są często preferowane do polowań vanóż różnych zwierząt, ponieważ ich sztywna sierść chroni je przed urazami. Charakteryzują się one dużą ciekawością i odwagą.

Foksteriery cechuje duża inteligencja i łatwość w szkoleniu. Są niezwykle lojalne wobec swojego właściciela. Ponadto, znane są z energii i aktywności, co sprawia, że potrzebują dużo ruchu i regularnych ćwiczeń. Z kolei ich skłonność do gryzienia wymaga odpowiedniego wychowania oraz nauki prawidłowego zachowania. Dlatego też kluczowe jest właściwe socjalizowanie tych psów i zapewnienie im odpowiedniej aktywności fizycznej.

W języku łowieckim foksteriery są podziwiane za swoje zdolności myśliwskie oraz predyspozycje do pracy w terenie. Ich cechy charakteru sprawiają, że są użytecznymi towarzyszami myśliwego zarówno podczas polowań, jak i pracy w norach, w której mogą zdziałac prawdziwe cuda ze względu na swoją odwagę i determinację.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj foksteriery w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

flankować

obstawiać stanowiska na flankach.

flanka

skrzydło linii myśliwych zagięte w kierunku miotu.

fajki

zagięte do góry kły dzika rosnące w górnej szczęce (razem z szablami tworzą oręż - trofeum). U starego odyńca są brunatne (mówimy wówczas, że są osmolone lub opalone).

fousek

czeska rasa wyżła szorstkowłosego pracującego jako pies wszechstronny. Wzorzec jego został zatwierdzony przez FCI w 1963 r. W Polsce rzadko spotykany.

farbować

o zwierzynie: zostawiać farbę na tropie.

forsować

gonić zwierza konno z chartami.

farbówka

młoda kuropatwa w okresie, gdy zaczynają jej wyrastać rude pióra na piersi, skrzydłach i w ogonie.

futro

skóra z włosem, np. wilka, rysia, lisa itp.

fafle

obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.

farbowik

młody kogut głuszca, cietrzewia, bażanta, pokryty już piórami cechującymi ptaka dojrzałego.