Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: foksteriery

foksteriery

rasa psów myśliwskich używanych do polowań na dziki oraz do pracy w norach. Dzielimy je na gładkowłose i szorstkowłose. Wysokość f. około 38 cm, maść biała w brązowe lub czarne albo czarno-brązowe łatki. Do polowań na ogól używane są f. szorstkowłose, ponieważ sztywna sierść zabezpiecza je przed obrażeniami. Foksteriery są bardzo ciete i odważne.

Foksteriery to rasa psów myśliwskich wykorzystywana do polowań na dziki oraz pracy w norach. Istnieją dwie odmiany foksterierów, różniące się rodzajem sierści: gładkowłosa i szorstkowłosa. Typowa wysokość foksteriera wynosi około 38 cm, a ich umaszczenie to biała sierść z brązowymi lub czarnymi plamami lub czarno-brązowe łaty. Szorstkowłose foksteriery są często preferowane do polowań vanóż różnych zwierząt, ponieważ ich sztywna sierść chroni je przed urazami. Charakteryzują się one dużą ciekawością i odwagą.

Foksteriery cechuje duża inteligencja i łatwość w szkoleniu. Są niezwykle lojalne wobec swojego właściciela. Ponadto, znane są z energii i aktywności, co sprawia, że potrzebują dużo ruchu i regularnych ćwiczeń. Z kolei ich skłonność do gryzienia wymaga odpowiedniego wychowania oraz nauki prawidłowego zachowania. Dlatego też kluczowe jest właściwe socjalizowanie tych psów i zapewnienie im odpowiedniej aktywności fizycznej.

W języku łowieckim foksteriery są podziwiane za swoje zdolności myśliwskie oraz predyspozycje do pracy w terenie. Ich cechy charakteru sprawiają, że są użytecznymi towarzyszami myśliwego zarówno podczas polowań, jak i pracy w norach, w której mogą zdziałac prawdziwe cuda ze względu na swoją odwagę i determinację.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj foksteriery w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

funt dać

dobić grubą zwierzynę pchnięciem kordelasa (obecnie zabronione w Polsce).

forsować

gonić zwierza konno z chartami.

fartuszek, fartuszek, chustka

pęk żółtawych włosów przy sromie sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości.

fajki

zagięte do góry kły dzika rosnące w górnej szczęce (razem z szablami tworzą oręż - trofeum). U starego odyńca są brunatne (mówimy wówczas, że są osmolone lub opalone).

flagi, flagi, chorągwie

fragmenty scypulu zwisające z wieńca w okresie jego wycierania.

farbować

o zwierzynie: zostawiać farbę na tropie.

FCI

(Federation Cynologique Internationale) - Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (należy do niej także Związek Kynologiczny w Polsce) powołana w celu koordynowania wszystkich zagadnień (...)

fuzja

gwarowe określenie śrutowej strzelby myśliwskiej.

fukanie

dźwięk wydawany przez zaniepokojone dziki za pomocą silnego wydmuchiwania powietrza otworami nosowymi.

fanfara

1) krótki sygnał grany na trąbkach lub rogach na rozpoczęcie lub zakończenie polowania;
2) głos wydawany przez żurawia.