Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: miecz myśliwski

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie liścia oraz typową mieczową oprawą rekojeści. Służył m.in. do konnych polowań na dziki.

Miecz myśliwski to rodzaj białej broni myśliwskiej, który pojawił się na zachodzie Europy pod koniec XV wieku. Charakteryzuje się długą, wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie liścia oraz mieczową oprawą rekojeści. Głownia miecza ma zazwyczaj długość od 60 do 90 cm oraz szerokość od 2 do 4 cm, wykonana jest z wytrzymałej stali umożliwiającej precyzyjne cięcia. Rekojeść miecza, zazwyczaj wykonana z drewna lub skóry, ma długość od 30 do 40 cm.

Miecz myśliwski był często używany do konnych polowań na dziki, ze względu na jego zdolność do szybkich i precyzyjnych cięć. Narzędzie to umożliwiało myśliwym skuteczne i bezbolesne pozbawienie życia ofiary. Ponadto, miecz był stosowany również podczas polowań na ptaki i inne małe zwierzęta. Jest uważany za jeden z najbardziej popularnych rodzajów broni myśliwskiej u schyłku XV wieku i nadal pozostaje symbolem tradycji łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj miecz myśliwski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).

maniaki

zob. bałwan.

malowanie

wycieranie się dzików i jeleni o drzewa po wyjściu z babrzyska.

mnich

jeleń byk o porożu w kształcie niskich guzów.

muru poroża

próchnica poroża.

mykita

lis

motylica

inaczej choroba motylicza.

mieszek

wabik na przepiórki.

mamrotać

o niedźwiedziu: mruczeć.