Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: miecz myśliwski

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie liścia oraz typową mieczową oprawą rekojeści. Służył m.in. do konnych polowań na dziki.

Miecz myśliwski był jednym z najbardziej popularnych rodzajów broni myśliwskiej. Jego głownia miała długość od 60 do 90 cm, a szerokość od 2 do 4 cm. Była wykonana z wytrzymałej stali, która pozwalała na precyzyjne cięcie. Głownia miała charakterystyczny kształt liścia, co umożliwiało jej szybkie i precyzyjne wykonanie cięć. Rekojeść miecza była zazwyczaj wykonana z drewna lub skóry, a jej długość wynosiła od 30 do 40 cm.

Miecz myśliwski był bardzo popularnym narzędziem polowania na dziki. Umożliwiał precyzyjne i szybkie cięcie, co pozwalało myśliwym na skuteczne i bezbolesne pozbawienie życia ofiary. Miecz był również używany do polowań na ptaki i inne małe zwierzęta. Był to jeden z najbardziej popularnych rodzajów broni myśliwskiej u schyłku XV wieku i jest nadal uważany za symbol dawnej tradycji łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj miecz myśliwski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

mykita

lis

młódka

młody ptak łowny.

matecznik

bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

mamrotać

o niedźwiedziu: mruczeć.

medalion

spreparowana głowa ptaka na tle rozpostartego ogona, najczęściej głuszca i cietrzewia.

medalowy

(np. medalowy byk, rogacz) - zwierz o wyjątkowo dużym, mocnym trofeum, które po wycenie spełnia oficjalne, międzynarodowe kryteria nagrodzenia medalem.

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)

maniaki

zob. bałwan.

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)