Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: monopol łowiecki panującego

monopol łowiecki panującego, monopol łowiecki panującego, regale łowieckie

zastrzeżenie wszystkich spraw dotyczących polowania do wyłącznej kompetencji księcia.

Monopol łowiecki panującego to system, który był stosowany głównie w średniowieczu i zapewniał władcy, zazwyczaj księciu lub królowi, wyłączne prawo do polowania na danym terenie. Oznaczało to, że żadna inna osoba nie miała prawa do polowania na obszarze podlegającym monopolowi łowieckiemu panującego. Oprócz tego, system ten nakładał na władcę także wyłączne prawa do ustalania zasad polowania oraz określania cen za pozyskanie danej zwierzyny.

Dodatkowo, monopol łowiecki panującego był również wykorzystywany przez monarchów jako narzędzie polityczne. Poprzez udzielanie lub odbieranie praw do polowania innym osobom, władców mogli manipulować swoją pozycją społeczną i polityczną. System ten często był także stosowany do regulacji populacji dzikich zwierząt na danym obszarze poprzez ograniczenie liczby uprawnionych do polowania osób.

Warto zaznaczyć, że monopol łowiecki panującego mógł mieć istotny wpływ na życie mieszkańców danego obszaru, szczególnie jeśli polowanie było istotnym źródłem pożywienia i utrzymania. Ponadto, system ten czasem prowadził do konfliktów społecznych i naruszeń praw miejscowej ludności, co miało negatywny wpływ na relacje między władcą a jego poddanymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj monopol łowiecki panującego w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

maniaki

zob. bałwan.

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)

markowanie

zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.

metryka broni

dowód, stwierdzający wynik strzelań kontrolnych.

Mannlicher

popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).

myszkować

o lisie polującym na myszy.

medalowy

(np. medalowy byk, rogacz) - zwierz o wyjątkowo dużym, mocnym trofeum, które po wycenie spełnia oficjalne, międzynarodowe kryteria nagrodzenia medalem.