Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: monopol łowiecki panującego

monopol łowiecki panującego, monopol łowiecki panującego, regale łowieckie

zastrzeżenie wszystkich spraw dotyczących polowania do wyłącznej kompetencji księcia.

Monopol łowiecki panującego to system, który został wprowadzony w średniowieczu, aby zapewnić księciu wyłączne prawo do polowania. Oznaczało to, że tylko książę miał prawo do polowania na danym terenie i nikt inny nie miał do tego prawa. System ten był często stosowany przez królów i książąt, aby zapewnić sobie wyłączne prawo do polowania na swoich terenach.

Monopol łowiecki panującego oznaczał również, że tylko książę miał prawo do ustalania zasad polowania na danym terenie. Oznaczało to, że nikt inny nie miał prawa decydować o tym, jakie zwierzęta mogą być polowane i jak często można je polować. Książe miał również wyłączne prawo do ustalania cen za pozyskanie danego gatunku zwierzyny.

System monopolu łowieckiego panującego był czasami stosowany jako narzędzie polityczne. Książe mógł udzielać lub odbierać prawa do polowania innym osobom w celu ustanawiania lub utrzymywania swojej pozycji społecznej i politycznej. System ten był również stosowany jako sposób na utrzymanie populacji dzikich zwierząt na określonym terenie poprzez ograniczenie liczby osób uprawnionych do polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj monopol łowiecki panującego w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

mięsiarz

pogardliwe określenie myśliwego, dążącego za wszelką cenę do zdobycia dziczyzny.

marcowanie

okres godowy rysi i żbików.

młódka

młody ptak łowny.

motylica

inaczej choroba motylicza.

miasz lub maiż

młody niedoświadczony ptak łowny (orzeł, jastrząb lub sokół), którego zaczęto wprawiać do polowania

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

mieszek

wabik na przepiórki.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

matecznik

bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.