Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: miauczenie

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

Miauczenie to charakterystyczny dźwięk wydawany przez żbiki, które są małymi drapieżnymi ssakami z rodziny kotowatych. Ten dźwięk jest podobny do miauczenia domowych kotów, stąd też pochodzi nazwa tego zachowania. Miauczenie żbika jest skomunikowane z kontekstem społecznym i komunikacyjnym. Może ono pełnić funkcję werbalnej komunikacji między dorosłymi osobnikami, a także między matką a jej potomstwem.

Miauczenie u żbików jest zazwyczaj spotykane w okresie godowym i w trakcie opieki nad młodymi. W tej sytuacji dźwięk ten może służyć do nawiązania kontaktu między partnerami oraz matką a jej młodymi. Odpowiednio różne odgłosy miauczenia mogą przekazywać informacje o śladach zapachowych, statusie socjalnym czy stanem emocjonalnym.

Miauczenie nie jest jedynym dźwiękiem wydawanym przez żbiki - inne odgłosy takie jak warczenie, gwizdanie i mruczenie mogą także pełnić różne funkcje w komunikacji wewnątrzgatunkowej. Zatem miauczenie jest ważnym elementem zachowań społecznych i komunikacyjnych u żbików, umożliwiającym im efektywną wymianę informacji w ich naturalnym środowisku życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj miauczenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

motylica

inaczej choroba motylicza.

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)

muszka

część składowa przyrządów celowniczych, umieszczona na końcu lufy.

majak

czółno zamaskowane trzciną lub gałęziami, służące do polowań na ptactwo wodne.

malowanie

wycieranie się dzików i jeleni o drzewa po wyjściu z babrzyska.

medalowy

(np. medalowy byk, rogacz) - zwierz o wyjątkowo dużym, mocnym trofeum, które po wycenie spełnia oficjalne, międzynarodowe kryteria nagrodzenia medalem.

mener

przewodnik psa myśliwskiego.

maniaki

zob. bałwan.

multiplet

kilka kolejnych celnych strzałów oddanych bezpośrednio po sobie do kilku celów przez jednego myśliwego.

młódka

młody ptak łowny.