Definicja hasła: miauczenie
- miauczenie
głos wydawany przez żbiki.
Miauczenie to charakterystyczny dźwięk wydawany przez żbiki, które są małymi drapieżnymi ssakami z rodziny kotowatych. Ten dźwięk jest podobny do miauczenia domowych kotów, stąd też pochodzi nazwa tego zachowania. Miauczenie żbika jest skomunikowane z kontekstem społecznym i komunikacyjnym. Może ono pełnić funkcję werbalnej komunikacji między dorosłymi osobnikami, a także między matką a jej potomstwem.
Miauczenie u żbików jest zazwyczaj spotykane w okresie godowym i w trakcie opieki nad młodymi. W tej sytuacji dźwięk ten może służyć do nawiązania kontaktu między partnerami oraz matką a jej młodymi. Odpowiednio różne odgłosy miauczenia mogą przekazywać informacje o śladach zapachowych, statusie socjalnym czy stanem emocjonalnym.
Miauczenie nie jest jedynym dźwiękiem wydawanym przez żbiki - inne odgłosy takie jak warczenie, gwizdanie i mruczenie mogą także pełnić różne funkcje w komunikacji wewnątrzgatunkowej. Zatem miauczenie jest ważnym elementem zachowań społecznych i komunikacyjnych u żbików, umożliwiającym im efektywną wymianę informacji w ich naturalnym środowisku życia.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj miauczenie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę M
- morda
pysk drapieżników czworonożnych, np. wilka, rysia, lisa.
- metryka broni
dowód, stwierdzający wynik strzelań kontrolnych.
- murzyn
miody kogut cietrzew.
- miot
1) zakład, część lasu, pole, staw, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych;
2) młode zwierząt ssących urodzone z jednej ciąży.
- motylica
inaczej choroba motylicza.
- miecz myśliwski
biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)
- Mannlicher
popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.
- miauczenie
głos wydawany przez żbiki.
- markowanie
zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.