Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Mannlicher

Mannlicher

popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.

Mannlicher to popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego, zaprojektowany przez austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera. Jest to rodzaj broni długiej, która zdobyła uznanie w Europie i Ameryce Północnej. Charakteryzuje się lufą o długości od 18 do 24 cali oraz magazynkiem na 5-7 naboi, ładowanym za pomocą ładowarki lub pojedynczo. Wyposażona jest w system spustowy umożliwiający zarówno pojedyncze, jak i seryjne strzały. Mannlicher znajduje zastosowanie w polowaniach na ptaki i drobne zwierzęta, sprawdzając się również jako broń sportowa oraz rekreacyjna. Dzięki swojej lekkości oraz łatwości obsługi cieszy się popularnością wśród myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Mannlicher w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)

marcowanie

okres godowy rysi i żbików.

myszka

młody piżmak.

merkel

broń myśliwska; najbardziej znane i cenione są radlufki i trójlufki produkowane przez niemiecki Kombinat im. Ernesta Thalmanna w Suhl.

marczak

zając urodzony w marcu.

murzyn

miody kogut cietrzew.

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

mierzenie

celowanie do zwierzyny

miasz lub maiż

młody niedoświadczony ptak łowny (orzeł, jastrząb lub sokół), którego zaczęto wprawiać do polowania