Definicja hasła: marcowanie
- marcowanie
okres godowy rysi i żbików.
Marcowanie to okres godowy rysi i żbików, który przypada na koniec lutego i trwa do połowy marca. Jest to czas intensywnej aktywności rozrodczej i zachowań typowych dla gatunków dzikich kotów. W tym czasie samce rysi i żbików stają się agresywne wobec siebie, rywalizując o partnerki. Szukają one wtedy samic, nierzadko prowadząc walki o dominację na terytoriach rozrodczych. Marcowanie jest także okresem, gdy samice kierują swoją uwagę na znalezienie odpowiedniego miejsca do budowy gniazda.
Warto zauważyć, że proces marcowania odgrywa kluczową rolę w cyklu życiowym tych kotów drapieżnych, ponieważ stanowi on decydujący etap reprodukcyjny. W tym czasie samce stają się bardziej mobilne i wykazują większą gotowość do walki o partnerkę, co wynika z ich silnej potrzeby rozmnażania się.
Dodatkowo, marcowanie ma istotne znaczenie dla myśliwych, gdyż jest to moment, gdy zwierzyna może być najbardziej podatna na polowanie. Dlatego też z punktu widzenia obszarów łowieckich oraz zarządzania populacją gatunków drapieżnych marcowanie jest czasem szczególnie istotnym z punktu widzenia zarządzania populacją dzikich kotów.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj marcowanie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę M
- mamrotać
o niedźwiedziu: mruczeć.
- mięsiarz
pogardliwe określenie myśliwego, dążącego za wszelką cenę do zdobycia dziczyzny.
- myszkować
o lisie polującym na myszy.
- muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)
jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)
- metryka broni
dowód, stwierdzający wynik strzelań kontrolnych.
- mszar
rodzaj torfowiska porośniętego roślinnością bagienną o powierzchni uginającej się pod stopami myśliwego.
- markowanie
zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.
- motylica
inaczej choroba motylicza.
- markaczka, markaczka (Melanitta nigra L.)
ptak łowczy z rodziny kaczek należący do grążyc; w Polsce można go spotkać wyjątkowo na przelotach.