Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: marcowanie

marcowanie

okres godowy rysi i żbików.

Marcowanie to okres godowy rysi i żbików, który przypada na koniec lutego i trwa do połowy marca. Jest to czas intensywnej aktywności rozrodczej i zachowań typowych dla gatunków dzikich kotów. W tym czasie samce rysi i żbików stają się agresywne wobec siebie, rywalizując o partnerki. Szukają one wtedy samic, nierzadko prowadząc walki o dominację na terytoriach rozrodczych. Marcowanie jest także okresem, gdy samice kierują swoją uwagę na znalezienie odpowiedniego miejsca do budowy gniazda.

Warto zauważyć, że proces marcowania odgrywa kluczową rolę w cyklu życiowym tych kotów drapieżnych, ponieważ stanowi on decydujący etap reprodukcyjny. W tym czasie samce stają się bardziej mobilne i wykazują większą gotowość do walki o partnerkę, co wynika z ich silnej potrzeby rozmnażania się.

Dodatkowo, marcowanie ma istotne znaczenie dla myśliwych, gdyż jest to moment, gdy zwierzyna może być najbardziej podatna na polowanie. Dlatego też z punktu widzenia obszarów łowieckich oraz zarządzania populacją gatunków drapieżnych marcowanie jest czasem szczególnie istotnym z punktu widzenia zarządzania populacją dzikich kotów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj marcowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

możdżeń

inaczej pień.

młódka

młody ptak łowny.

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

matecznik

bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.

maniaki

zob. bałwan.

mikita

lis.

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.

miot

1) zakład, część lasu, pole, staw, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych;
2) młode zwierząt ssących urodzone z jednej ciąży.

markowanie

zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.

marcowanie

okres godowy rysi i żbików.