Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: marcowanie

marcowanie

okres godowy rysi i żbików.

Marcowanie to okres godowy rysi i żbików, który przypada na koniec lutego i trwa do połowy marca. Jest to czas intensywnej aktywności rozrodczej i zachowań typowych dla gatunków dzikich kotów. W tym czasie samce rysi i żbików stają się agresywne wobec siebie, rywalizując o partnerki. Szukają one wtedy samic, nierzadko prowadząc walki o dominację na terytoriach rozrodczych. Marcowanie jest także okresem, gdy samice kierują swoją uwagę na znalezienie odpowiedniego miejsca do budowy gniazda.

Warto zauważyć, że proces marcowania odgrywa kluczową rolę w cyklu życiowym tych kotów drapieżnych, ponieważ stanowi on decydujący etap reprodukcyjny. W tym czasie samce stają się bardziej mobilne i wykazują większą gotowość do walki o partnerkę, co wynika z ich silnej potrzeby rozmnażania się.

Dodatkowo, marcowanie ma istotne znaczenie dla myśliwych, gdyż jest to moment, gdy zwierzyna może być najbardziej podatna na polowanie. Dlatego też z punktu widzenia obszarów łowieckich oraz zarządzania populacją gatunków drapieżnych marcowanie jest czasem szczególnie istotnym z punktu widzenia zarządzania populacją dzikich kotów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj marcowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

metryka broni

dowód, stwierdzający wynik strzelań kontrolnych.

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.

myślistwo

element składowy łowiectwa, obejmujący całokształt zagadnień związanych z wykonywaniem polowania.

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

młódka

młody ptak łowny.

mikot

wabik używany do wabienia kozłów.

markowanie

zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.

makieta

myśliwska tarcza przedstawiająca zwierza w naturalnej wielkości (zob. tarcza).

mięsiarz

pogardliwe określenie myśliwego, dążącego za wszelką cenę do zdobycia dziczyzny.