Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: montaż

montaż

uchwyt mocujący lunetę na broni myśliwskiej.

Montaż jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia myśliwego. Jest to uchwyt, który mocuje lunetę na broni myśliwskiej. Montaż składa się z dwóch części: głowicy i podstawy. Głowica montażu jest przymocowana do lufy broni, a podstawa jest przymocowana do lunety. Montaż może być wykonany z różnych materiałów, takich jak aluminium, stali lub tworzywa sztucznego.

Montaż musi być odpowiednio dopasowany do broni i lunety, aby zapewnić stabilność i trwałość połączenia. Montaż powinien być wykonany z materiału o wysokiej wytrzymałości, aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym i odkształceniom. Montaż powinien być również odporny na korozję i inne czynniki środowiskowe, aby zapewnić długotrwałe użytkowanie.

Montaż musi być również łatwy w instalacji i demontażu. Powinien mieć regulację poziomu i pionu, aby umożliwić precyzyjne ustawienie lunety na broni. Montaż powinien mieć również system blokady, aby zapobiec przesunięciu się lunety podczas strzelania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj montaż w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

miękki na strzał

o zwierzynie mało odpornej na strzał.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

mięsiarz

pogardliwe określenie myśliwego, dążącego za wszelką cenę do zdobycia dziczyzny.

Mannlicher

popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

multiplet

kilka kolejnych celnych strzałów oddanych bezpośrednio po sobie do kilku celów przez jednego myśliwego.

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)

markaczka, markaczka (Melanitta nigra L.)

ptak łowczy z rodziny kaczek należący do grążyc; w Polsce można go spotkać wyjątkowo na przelotach.