Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: miot

miot

1) zakład, część lasu, pole, staw, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych;
2) młode zwierząt ssących urodzone z jednej ciąży.

Miot jest pojęciem używanym w łowiectwie, które ma kilka znaczeń. Pierwszy z nich odnosi się do zakładu lub części lasu, pola lub stawu, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych. Naganka to określenie dla grupy psów, które są używane do wypuszczania i ścigania zwierzyny. Zazwyczaj składa się ona z psów gończych, a także innych ras, takich jak teriery i owczarki. Psy te są specjalnie wyszkolone do wypuszczania i ścigania zwierzyny, a ich praca polega na tym, aby doprowadzić ją do myśliwych.

Drugie znaczenie miotu odnosi się do młodych ssących zwierząt urodzonych z jednej ciąży. Miot może składać się z kilku sztuk, ale czasami może być bardzo duży i składać się nawet z kilkunastu sztuk. W przypadku ssaków miot może składać się ze szczeniąt lub młodych osobników innych gatunków. Miot może być również używany do określenia grupy młodych ptaków lub ryb urodzonych w tym samym czasie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj miot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

mierzenie

celowanie do zwierzyny

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

montaż

uchwyt mocujący lunetę na broni myśliwskiej.

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)

monopol łowiecki panującego, monopol łowiecki panującego, regale łowieckie

zastrzeżenie wszystkich spraw dotyczących polowania do wyłącznej kompetencji księcia.

muszka

część składowa przyrządów celowniczych, umieszczona na końcu lufy.