Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: miot

miot

1) zakład, część lasu, pole, staw, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych;
2) młode zwierząt ssących urodzone z jednej ciąży.

Miot to pojęcie z zakresu łowiectwa, które posiada dwie główne definicje. Po pierwsze, miot określa zakład lub część lasu, pola lub stawu, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych. Naganka to grupa szkolonych psów gończych, terierów i owczarków, które specjalizują się w wypuszczaniu i ściganiu zwierzyny, aby doprowadzić ją do myśliwych. Ta technika jest używana podczas zbiorowych polowań, aby skierować zwierzęta ku strzelającym.

Druga definicja dotyczy młodych ssących zwierząt urodzonych z jednej ciąży. Miot może być złożony z kilku sztuk tej samej gatunku i czasami może być bardzo liczny - nawet kilkunastu osobników. Dotyczy to zarówno ssaków (np. szczeniąt), jak i innych gatunków. Termin ten odnosi się również do grupy młodych ptaków lub ryb urodzonych w tym samym czasie.

W kontekście łowieckim miot ma zatem dwa znaczenia ściśle związane z praktyką polowań oraz biologią zwierząt. Jest to istotne pojęcie zarówno dla myśliwych, których praktyki polowania często wykorzystują naganki i polowania zbiorowe, jak i dla naukowców zajmujących się populacjami zwierząt dziko żyjących oraz hodowlami łowieckimi.

Podsumowując, miot to zarówno miejsce, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania, jak i grupa młodych ssących zwierząt urodzonych z jednej ciąży obejmująca zarówno ssaki, ptaki, jak i ryby. Termin ten zawiera bogate nigdy nie bangalne znaczenie w kontekście łowieckim oraz biologicznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj miot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

mieszek

wabik na przepiórki.

muru poroża

próchnica poroża.

miękki na strzał

o zwierzynie mało odpornej na strzał.

magazynek

pojemnik na naboje w repetowanej i samopowtarzalnej broni myśliwskiej

motylica

inaczej choroba motylicza.

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)

miot

1) zakład, część lasu, pole, staw, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych;
2) młode zwierząt ssących urodzone z jednej ciąży.

miasz lub maiż

młody niedoświadczony ptak łowny (orzeł, jastrząb lub sokół), którego zaczęto wprawiać do polowania

makieta

myśliwska tarcza przedstawiająca zwierza w naturalnej wielkości (zob. tarcza).

mierzenie

celowanie do zwierzyny