Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: możdżeń

możdżeń

inaczej pień.

Możdżeń jest wyrostkiem kostnym, który występuje na czole samców zwierzyny płowej. Jest on bardzo ważnym elementem anatomicznym, ponieważ służy do noszenia poroża. Możdżeń jest zazwyczaj bardzo twardy i ma charakterystyczny kształt, który umożliwia mu trzymanie poroża. Możdżeń może być również uważany za oznakę dojrzałości samca zwierzyny płowej, ponieważ jego obecność oznacza, że samiec jest już dorosły i gotowy do rozmnażania się.

Możdżeń może mieć również inne funkcje poza noszeniem poroża. Na przykład może być uważany za oznakę statusu społecznego samca w stadzie. Samce o większych i bardziej okazałych możdżeniach mogą być postrzegane jako bardziej dominujące i silniejsze niż te o mniejszych i mniej okazałych możdżeniach. Możdżeń może również służyć do wykonywania dziwnych działać, takich jak gryzienie lub tarzanie się po drzewach, co może być uważane za oznakę siły i zdolności samca do przetrwania w dzikim środowisku.

Moim zdaniem możdze nie jest tylko elementem anatomicznym, ale równie wa wa wa wa wa wa wa wa wa wa wa wa wa wa wa wa wa wa wa ́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́wa ͡͡͡͡͡͡͡͡͡͡͡͡͡͡͡͡͡͡͡symbolem statusu społecznego samca w stadzie oraz oznaką dojrzało ̆ ō ō ō ō ō ō ō ō osiągnięcia dorosło ści. Jego obecno ść na czole samca zwierzyny p łowej ma du Ŝ e znaczenie dla ca ł ej populacji, a tak Ŝ e dla samego samca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj możdżeń w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

medalowy

(np. medalowy byk, rogacz) - zwierz o wyjątkowo dużym, mocnym trofeum, które po wycenie spełnia oficjalne, międzynarodowe kryteria nagrodzenia medalem.

multiplet

kilka kolejnych celnych strzałów oddanych bezpośrednio po sobie do kilku celów przez jednego myśliwego.

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)

metryka broni

dowód, stwierdzający wynik strzelań kontrolnych.

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)

mieszek

wabik na przepiórki.

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

muru poroża

próchnica poroża.

markowanie

zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.