Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: maisz

maisz, maisz, maiż

młody niedoświadczony ptak łowczy.

Maisz - młody, niedoświadczony ptak łowczy. Maisz jest zazwyczaj młodszy od innych ptaków łowczych i charakteryzuje się brakiem doświadczenia w polowaniu. Jego wygląd i zachowanie przypominają te starszych ptaków, jednak różnią się od nich pod względem doświadczenia oraz umiejętności polowanych. Maisz może być hodowany lub pozyskany z dzikiej populacji. Jego wygląd może się różnić w zależności od gatunku, lecz zazwyczaj ma długie skrzydła, ogon oraz ciemne pióra.

Maisze są uważane za bardziej niedoświadczone niż starsze ptaki łowcze ze względu na ich brak doświadczenia w polowaniu. Dlatego są trudniejsze w tresurze niż starsi towarzysze łowieckie. Pomimo tego, maisze są inteligentne i podatne na tresurę, o ile są odpowiednio traktowane i karmione. Ich energia oraz chęć do pracy sprawiają, że niektórzy uważają je za lepszych partnerów polowań niż starsze ptaki, ponieważ są bardziej energiczne i skore do adaptacji nowych technik polowań.

Maisze mogą być także postrzegane jako lepsi partnerzy polowań ze względu na mniejszy rozmiar ciała, co czyni je bardziej mobilnymi i zdolnymi do lepszego manewrowania w powietrzu. Jako młode osobniki, maisze cechują się również większą adaptacyjnością oraz plastycznością w nauce nowych strategii czy technik polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj maisz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

makieta

myśliwska tarcza przedstawiająca zwierza w naturalnej wielkości (zob. tarcza).

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

mszar

rodzaj torfowiska porośniętego roślinnością bagienną o powierzchni uginającej się pod stopami myśliwego.

magazynek

pojemnik na naboje w repetowanej i samopowtarzalnej broni myśliwskiej

Mauser

sztucer repetier konstrukcji niemieckiego rusznikarza

markaczka, markaczka (Melanitta nigra L.)

ptak łowczy z rodziny kaczek należący do grążyc; w Polsce można go spotkać wyjątkowo na przelotach.

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)

motylica

inaczej choroba motylicza.

marczak

zając urodzony w marcu.