Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: motylica

motylica

inaczej choroba motylicza.

Motylica, inaczej choroba motylicza, jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez przywry, które są rodzajem robaków. Najczęstszym typem motylicy jest motylica wątrobowa (Fasciola hepatica). Choroba może mieć charakter zarówno zakaźny, jak i niezakaźny. Motylica charakteryzuje się bardzo skomplikowanym cyklem rozwojowym, który obejmuje kilka gatunków zwierząt. Przywry wnikają do organizmu ofiary, gdzie rozmnażają się i tworzą larwy. Larwy te są wydalane z organizmu ofiary i połykane przez błotniarki moczarowe, które stanowią żywiciela pośredniego dla motylicy.

W błotniarkach larwy przechodzą dalszy etap rozwoju i są wydalane do środowiska. Zwalczanie motylicy polega na likwidowaniu błotniarki moczarowej, która jest żywicielem pośrednim dla motylicy. Można to osiągnąć poprzez stosowanie odpowiednich środków chemicznych lub biologicznych oraz utrzymując odpowiedni poziom higieny.

Motylica stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt hodowlanych, zwłaszcza bydła i owiec, a także może zarażać ludzi poprzez spożycie skażonej wody lub roślin zawierających larwy przywr. W przypadku znalezienia się w obszarze zagrożonym motylicą konieczne jest podjęcie działań mających na celu kontrolę populacji żywicieli pośrednich oraz monitorowanie stanu zdrowia zwierząt hodowlanych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj motylica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

medalion

spreparowana głowa ptaka na tle rozpostartego ogona, najczęściej głuszca i cietrzewia.

montaż

uchwyt mocujący lunetę na broni myśliwskiej.

mszar

rodzaj torfowiska porośniętego roślinnością bagienną o powierzchni uginającej się pod stopami myśliwego.

mieszek

wabik na przepiórki.

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

młódka

młody ptak łowny.

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).

marczak

zając urodzony w marcu.

magazynek

pojemnik na naboje w repetowanej i samopowtarzalnej broni myśliwskiej

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.