Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: motylica

motylica

inaczej choroba motylicza.

Motylica jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez przywry, które są rodzajem robaków. Najczęstszym typem motylicy jest motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Choroba ta może być zarówno zakaźna, jak i niezakaźna.

Motylica ma bardzo skomplikowany cykl rozwojowy, który obejmuje kilka gatunków zwierząt. Przywry wnikają do organizmu ofiary, gdzie rozmnażają się i tworzą larwy. Larwy te są wydalane z organizmu ofiary i połykane przez błotniarki moczarowe, które stanowią żywiciela pośredniego dla motylicy. W błotniarkach larwy przechodzą dalszy etap rozwoju i są wydalane do środowiska.

Zwalczanie motylicy polega na likwidowaniu błotniarki moczarowej, która jest żywicielem pośrednim dla motylicy. Można to osiągnąć poprzez stosowanie odpowiednich środków chemicznych lub biologicznych oraz poprzez utrzymywanie odpowiedniego poziomu higieny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj motylica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

magazynek

pojemnik na naboje w repetowanej i samopowtarzalnej broni myśliwskiej

miasz lub maiż

młody niedoświadczony ptak łowny (orzeł, jastrząb lub sokół), którego zaczęto wprawiać do polowania

mykita

lis

matecznik

bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.

markowanie

zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.

marczak

zając urodzony w marcu.

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)

multiplet

kilka kolejnych celnych strzałów oddanych bezpośrednio po sobie do kilku celów przez jednego myśliwego.

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)