Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: marczak

marczak

zając urodzony w marcu.

Marczak to określenie używane w łowiectwie, które odnosi się do zająca urodzonego w marcu. Zające te są szczególnie cenne dla myśliwych, ponieważ są one młode i zdrowe, a ich mięso jest bardzo smaczne. Zazwyczaj marczaki są mniejsze niż dorosłe zające, ale mają one większy apetyt i szybciej rosną.

Marczaki są często polowane przez myśliwych w pierwszych miesiącach wiosny. W tym czasie zające szybko się rozmnażają, a marczaki stanowią duży procent populacji. Myśliwi starają się polować na marczaki, ponieważ ich mięso jest najsmaczniejsze i najbardziej pożywne.

Polowanie na marczaki jest trudne, ponieważ te zwierzęta szybko biegają i skaczą. Myśliwi muszą być bardzo dobrze przygotowani i muszą mieć dobre umiejętności strzelania, aby móc je skutecznie upolować. Ponadto marczaki czujnie obserwują otoczenie i mogą być trudne do zauważenia. Dlatego myśliwi muszą być cierpliwi i skupieni podczas polowania na marczaki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj marczak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

mamrotać

o niedźwiedziu: mruczeć.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.

mnich

jeleń byk o porożu w kształcie niskich guzów.

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

Mannlicher

popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.

metryka broni

dowód, stwierdzający wynik strzelań kontrolnych.

mener

przewodnik psa myśliwskiego.

mierzenie

celowanie do zwierzyny