Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: marczak

marczak

zając urodzony w marcu.

Marczak to termin używany w łowiectwie, który odnosi się do młodego zająca (Oryctolagus cuniculus) urodzonego w marcu. Zające te charakteryzują się jeszcze niepełnym wykształceniem, co oznacza, że ich ciała są mniejsze i bardziej delikatne niż u dorosłych osobników. Mięso marczaka uważane jest za szczególnie smaczne oraz pożywne, co sprawia, że stanowi atrakcyjny cel dla myśliwych w okresie polowań jesiennych i wiosennych.

Polowanie na marczaki wymaga od myśliwego dużej zręczności i cierpliwości. Zajęczyniec (miejsce zamieszkania zajęcy), często ukryty w gęstej roślinności, może nagle zaskoczyć swoich obserwatorów szybkim skokiem czy biegiem. Dlatego też polowanie na marczaki wymaga nie tylko dobrej orientacji terenowej i umiejętności obserwacyjnych ze strony myśliwego, ale także odpowiedniego wyszkolenia w zakresie posługiwania się bronią oraz dokładnego postrzelenia.

Marczaki stanowią ważny element ekosystemu leśnego, a intensywność polowań na nie jest ściśle kontrolowana przez odpowiednie instytucje ochrony przyrody. Utrzymywanie równowagi populacji zajęcy ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia lasu oraz zapewnienia przetrwania innych gatunków flory i fauny z nim związanych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj marczak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.

marcowanie

okres godowy rysi i żbików.

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.

matecznik

bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)

murzyn

miody kogut cietrzew.

medalion

spreparowana głowa ptaka na tle rozpostartego ogona, najczęściej głuszca i cietrzewia.