Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: murzyn

murzyn

miody kogut cietrzew.

Murzyn (Tetrao urogallus) – gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych, znany także pod nazwą miody kogut, cietrzew, lub inaczej głuszec. Charakteryzuje się wyprostowanym dziobem, długimi skrzydłami i czarnym upierzeniem z białymi plamami na skrzydłach i ogonie. Jest to ptak aktywny w locie, posiadający silne i mocne skrzydła.

Murzyny preferują tereny leśne oraz górskie zalesione obszary, gdzie polują na małe zwierzęta jak myszy, szczury i inne drobne ssaki. Są również znane ze swojego odżywiania się owadami oraz ich lądowaniem na ziemi w poszukiwaniu pokarmu. Z uwagi na wyjątkowe walory estetyczne, a zarazem walory smakowe mięsa, są popularnymi obiektami myśliwskich łowów.

Jako gatunek łowny wielu krajów Europy jest obiektem ochrony w celu zachowania populacji tego gatunku. W Polsce jego polowanie możliwe jest za zgodą zarządcy terenu łowieckiego i uzyskanym orzeczeniem lekarza weterynarii potwierdzającym brak symptomy chorób zakaźnych (w tym przyznanej obrony od ptasiej grypy). Polowania ograniczone są przez określoną liczbę sztuk możliwych do odstrzału oraz danego okresu łowieckiego.

Warto jednak pamiętać o potrzebie odpowiedniej rozmaitości siedlisk tależowych tych ptaków oraz nieingerencji w naturalne środowisko tych pięknych ptaków łownych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj murzyn w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

myszka

młody piżmak.

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.

majak

czółno zamaskowane trzciną lub gałęziami, służące do polowań na ptactwo wodne.

markaczka, markaczka (Melanitta nigra L.)

ptak łowczy z rodziny kaczek należący do grążyc; w Polsce można go spotkać wyjątkowo na przelotach.

marcowanie

okres godowy rysi i żbików.

malowanie

wycieranie się dzików i jeleni o drzewa po wyjściu z babrzyska.

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)

mięsiarz

pogardliwe określenie myśliwego, dążącego za wszelką cenę do zdobycia dziczyzny.

mener

przewodnik psa myśliwskiego.