Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: murzyn

murzyn

miody kogut cietrzew.

Murzyn (Tetrao urogallus) – gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych, znany także pod nazwą miody kogut, cietrzew, lub inaczej głuszec. Charakteryzuje się wyprostowanym dziobem, długimi skrzydłami i czarnym upierzeniem z białymi plamami na skrzydłach i ogonie. Jest to ptak aktywny w locie, posiadający silne i mocne skrzydła.

Murzyny preferują tereny leśne oraz górskie zalesione obszary, gdzie polują na małe zwierzęta jak myszy, szczury i inne drobne ssaki. Są również znane ze swojego odżywiania się owadami oraz ich lądowaniem na ziemi w poszukiwaniu pokarmu. Z uwagi na wyjątkowe walory estetyczne, a zarazem walory smakowe mięsa, są popularnymi obiektami myśliwskich łowów.

Jako gatunek łowny wielu krajów Europy jest obiektem ochrony w celu zachowania populacji tego gatunku. W Polsce jego polowanie możliwe jest za zgodą zarządcy terenu łowieckiego i uzyskanym orzeczeniem lekarza weterynarii potwierdzającym brak symptomy chorób zakaźnych (w tym przyznanej obrony od ptasiej grypy). Polowania ograniczone są przez określoną liczbę sztuk możliwych do odstrzału oraz danego okresu łowieckiego.

Warto jednak pamiętać o potrzebie odpowiedniej rozmaitości siedlisk tależowych tych ptaków oraz nieingerencji w naturalne środowisko tych pięknych ptaków łownych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj murzyn w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

maniaki

zob. bałwan.

matecznik

bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.

marcowanie

okres godowy rysi i żbików.

możdżeń

inaczej pień.

Mauser

sztucer repetier konstrukcji niemieckiego rusznikarza

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

makieta

myśliwska tarcza przedstawiająca zwierza w naturalnej wielkości (zob. tarcza).

montaż

uchwyt mocujący lunetę na broni myśliwskiej.

mieszek

wabik na przepiórki.

marczak

zając urodzony w marcu.