Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: marmurek

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.

Marmurek to białe płaty na sterówkach ogona głuszca, które są widoczne wyłącznie u dorosłych samców. Występują one w postaci białych plam na końcu ogona, które są zazwyczaj mniejsze niż pięć centymetrów średnicy. Marmurek jest uważany za oznakę dojrzałości seksualnej samca głuszca i jest często używany przez myśliwych do identyfikacji samców.

Marmurek jest często mylony z innymi cechami fizycznymi głuszca, takimi jak kolor futra lub długość ogona. Jednak marmurek jest zazwyczaj łatwy do rozpoznania, ponieważ jest to biała plama na końcu ogona. Marmurek może być również łatwo rozpoznany po tym, że samce głuszca mają tendencję do noszenia go wysoko, co czyni go bardziej widocznym.

Marmurek jest ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala myśliwym określić wiek i płeć głuszca. Jest to szczególnie ważne w przypadku łowienia głuszców, ponieważ niektóre stany mają ograniczenia dotyczące polowań na młode lub samice głuszca. Dlatego też marmurek jest ważnym elementem identyfikacji dla myśliwych i pozwala im uniknąć naruszenia przepisów dotyczących polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj marmurek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

mikita

lis.

medalowy

(np. medalowy byk, rogacz) - zwierz o wyjątkowo dużym, mocnym trofeum, które po wycenie spełnia oficjalne, międzynarodowe kryteria nagrodzenia medalem.

miot

1) zakład, część lasu, pole, staw, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych;
2) młode zwierząt ssących urodzone z jednej ciąży.

myszkować

o lisie polującym na myszy.

murzyn

miody kogut cietrzew.

muszka

część składowa przyrządów celowniczych, umieszczona na końcu lufy.

marczak

zając urodzony w marcu.

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

miękki na strzał

o zwierzynie mało odpornej na strzał.

monopol łowiecki panującego, monopol łowiecki panującego, regale łowieckie

zastrzeżenie wszystkich spraw dotyczących polowania do wyłącznej kompetencji księcia.