Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: marmurek

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.

Marmurek to białe plamy występujące na końcu sterówek ogona dorosłego samca głuszca. Te plamy, zwykle mniejsze niż pięć centymetrów średnicy, są jedną z charakterystycznych cech, które pojawiają się u dojrzałych samców. Marmurki są istotnym elementem identyfikacji płci i wieku głuszców dla myśliwych, co pozwala im przestrzegać przepisów dotyczących polowań na młode lub samice. Zazwyczaj są łatwe do rozpoznania, ponieważ stanowią wyraźne białe plamy na ogonie i względnie łatwo wyróżniają się na tle reszty futra. Samce mają tendencję do noszenia marmurków wyżej, co czyni je bardziej widocznymi dla obserwujących. Konieczność dokładnego rozpoznania marmurka sprawia, że jest on istotnym aspektem umiejętności myśliwskich w polowaniu na głuszce.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj marmurek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

motylica

inaczej choroba motylicza.

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

mikot

wabik używany do wabienia kozłów.

młódka

młody ptak łowny.

mieszek

wabik na przepiórki.

marczak

zając urodzony w marcu.

montaż

uchwyt mocujący lunetę na broni myśliwskiej.

myślistwo

element składowy łowiectwa, obejmujący całokształt zagadnień związanych z wykonywaniem polowania.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)