Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: marmurek

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.

Marmurek to białe płaty na sterówkach ogona głuszca, które są widoczne wyłącznie u dorosłych samców. Występują one w postaci białych plam na końcu ogona, które są zazwyczaj mniejsze niż pięć centymetrów średnicy. Marmurek jest uważany za oznakę dojrzałości seksualnej samca głuszca i jest często używany przez myśliwych do identyfikacji samców.

Marmurek jest często mylony z innymi cechami fizycznymi głuszca, takimi jak kolor futra lub długość ogona. Jednak marmurek jest zazwyczaj łatwy do rozpoznania, ponieważ jest to biała plama na końcu ogona. Marmurek może być również łatwo rozpoznany po tym, że samce głuszca mają tendencję do noszenia go wysoko, co czyni go bardziej widocznym.

Marmurek jest ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala myśliwym określić wiek i płeć głuszca. Jest to szczególnie ważne w przypadku łowienia głuszców, ponieważ niektóre stany mają ograniczenia dotyczące polowań na młode lub samice głuszca. Dlatego też marmurek jest ważnym elementem identyfikacji dla myśliwych i pozwala im uniknąć naruszenia przepisów dotyczących polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj marmurek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

miękki na strzał

o zwierzynie mało odpornej na strzał.

morda

pysk drapieżników czworonożnych, np. wilka, rysia, lisa.

mener

przewodnik psa myśliwskiego.

mikot

wabik używany do wabienia kozłów.

merkel

broń myśliwska; najbardziej znane i cenione są radlufki i trójlufki produkowane przez niemiecki Kombinat im. Ernesta Thalmanna w Suhl.

montaż

uchwyt mocujący lunetę na broni myśliwskiej.

metryka broni

dowód, stwierdzający wynik strzelań kontrolnych.

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)

murzyn

miody kogut cietrzew.

monopol łowiecki panującego, monopol łowiecki panującego, regale łowieckie

zastrzeżenie wszystkich spraw dotyczących polowania do wyłącznej kompetencji księcia.