Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: myszka

myszka

młody piżmak.

Myszka to polska nazwa młodego piżmaka, czyli ssaka drapieżnego z rodziny łasicowatych. Piżmak (Mustela vison) jest zwierzęciem futerkowym, które występuje naturalnie w Ameryce Północnej. Młode piżmaki, nazywane myszkami, są nieco podobne do szczurów ze względu na swój wygląd i rozmiar, jednak różnią się od nich przynależnością do innej rodziny zwierząt oraz ekologią.

Myszkę można rozpoznać po szarej lub brązowej sierści oraz charakterystycznym wydłużonym kształcie ciała. Ich ogon jest stosunkowo długi i puchaty. Młode piżmaki bardzo aktywnie eksplorują swoje otoczenie, poszukując pokarmu i bawiąc się ze sobą nawzajem.

Jako młode osobniki, myszki są jeszcze małe i niedoświadczone, co sprawia, że są bardziej narażone na niebezpieczeństwa niż starsze jednostki. W naturze piżmaki są drapieżnikami i polują głównie na gryzonie oraz drobne ssaki, a ich młode muszą nauczyć się tych umiejętności od swoich rodziców.

W polskich lasach lub terenach bagiennych można spotkać naturalnych przedstawicieli tej grupy zwierząt. Ich obecność jest ważna dla utrzymania ekosystemu naturalnego w równowadze, ponieważ pomagają w regulacji populacji gryzoni i innych drobnych ssaków. Myszkę warto odróżnić od innych małych ssaków spotykanych w tym samym środowisku naturalnym ze względów ochrony tego gatunku zagrożonego wyginięciem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj myszka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

mnich

jeleń byk o porożu w kształcie niskich guzów.

maniaki

zob. bałwan.

motylica

inaczej choroba motylicza.

Mauser

sztucer repetier konstrukcji niemieckiego rusznikarza

mamrotać

o niedźwiedziu: mruczeć.

marczak

zając urodzony w marcu.

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

mierzenie

celowanie do zwierzyny

myszkować

o lisie polującym na myszy.