Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: myszka

myszka

młody piżmak.

Myszka to polska nazwa młodego piżmaka, czyli ssaka drapieżnego z rodziny łasicowatych. Piżmak (Mustela vison) jest zwierzęciem futerkowym, które występuje naturalnie w Ameryce Północnej. Młode piżmaki, nazywane myszkami, są nieco podobne do szczurów ze względu na swój wygląd i rozmiar, jednak różnią się od nich przynależnością do innej rodziny zwierząt oraz ekologią.

Myszkę można rozpoznać po szarej lub brązowej sierści oraz charakterystycznym wydłużonym kształcie ciała. Ich ogon jest stosunkowo długi i puchaty. Młode piżmaki bardzo aktywnie eksplorują swoje otoczenie, poszukując pokarmu i bawiąc się ze sobą nawzajem.

Jako młode osobniki, myszki są jeszcze małe i niedoświadczone, co sprawia, że są bardziej narażone na niebezpieczeństwa niż starsze jednostki. W naturze piżmaki są drapieżnikami i polują głównie na gryzonie oraz drobne ssaki, a ich młode muszą nauczyć się tych umiejętności od swoich rodziców.

W polskich lasach lub terenach bagiennych można spotkać naturalnych przedstawicieli tej grupy zwierząt. Ich obecność jest ważna dla utrzymania ekosystemu naturalnego w równowadze, ponieważ pomagają w regulacji populacji gryzoni i innych drobnych ssaków. Myszkę warto odróżnić od innych małych ssaków spotykanych w tym samym środowisku naturalnym ze względów ochrony tego gatunku zagrożonego wyginięciem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj myszka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

miękki na strzał

o zwierzynie mało odpornej na strzał.

mnich

jeleń byk o porożu w kształcie niskich guzów.

motylica

inaczej choroba motylicza.

mięsiarz

pogardliwe określenie myśliwego, dążącego za wszelką cenę do zdobycia dziczyzny.

markowanie

zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

mikita

lis.

maisz, maisz, maiż

młody niedoświadczony ptak łowczy.

miot

1) zakład, część lasu, pole, staw, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych;
2) młode zwierząt ssących urodzone z jednej ciąży.

mener

przewodnik psa myśliwskiego.