Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: mikita

mikita

lis.

Mikita, zwana potocznie lisem, to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych o charakterystycznej sierści w odcieniach brązu lub czerni, z białymi plamami na grzbiecie. Posiada długie uszy oraz mocne i ostre pazury, które ułatwiają mu polowanie. Aktywność mikity przypada głównie na noc, jednakże może być także obserwowany w ciągu dnia. Jego dieta składa się głównie z małych ssaków, ptaków, a także owoców i warzyw, dostępnych w danym regionie.

Lis europejski prowadzi samotny tryb życia lub tworzy grupy rodzinne złożone z samca, samicy oraz młodych osobników. Samce są terytorialne i bronią swojego obszaru przed innymi lisami, podczas gdy samice mogą okazywać większą tolerancję wobec konkurentów płciowych. Okres godowy mikity trwa od stycznia do marca, a samica rodzi młode od maja do lipca. Mikita wykazuje adaptacje zarówno do życia w środowisku naturalnym, jak i miejskim, zamieszkując lasy, parki oraz ogrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj mikita w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

miękki na strzał

o zwierzynie mało odpornej na strzał.

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.

malowanie

wycieranie się dzików i jeleni o drzewa po wyjściu z babrzyska.

młódka

młody ptak łowny.

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)

markaczka, markaczka (Melanitta nigra L.)

ptak łowczy z rodziny kaczek należący do grążyc; w Polsce można go spotkać wyjątkowo na przelotach.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

mikita

lis.

miasz lub maiż

młody niedoświadczony ptak łowny (orzeł, jastrząb lub sokół), którego zaczęto wprawiać do polowania

muru poroża

próchnica poroża.