Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: muszla

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.

Muszla trytona – długa, metalowa rura, służąca do wydawania dźwięków przypominających głos ryczącego byka. Jest wykorzystywana głównie podczas polowań na jelenie, ponieważ te zwierzęta są bardzo wrażliwe na dźwięki i można je łatwo wabić do określonego miejsca za pomocą muszli trytona. Dźwięk wydobywany przez muszlę trytona jest bardzo zbliżony do naturalnego głosu byka, co czyni ją skutecznym narzędziem wabienia zwierzyny. Muszla składa się z metalowej rury o długości 30-50 cm, posiadającej specjalne otwory umożliwiające regulację tonu i głośności dźwięku.

Aby uzyskać dźwięk, muszlę trzeba uderzyć mocno o twardą powierzchnię, taką jak drzewo czy skała, bądź też o siebie nawzajem. Dzięki swojej skuteczności, muszla trytona może być używana zarówno przez profesjonalnych myśliwych, jak i amatorów. Stanowi doskonały sposób na wabienie zwierzyny i może być stosowana w połączeniu z innymi metodami polowania. Ponadto znajduje zastosowanie również w celach edukacyjnych lub rekreacyjnych, umożliwiając lepsze poznanie środowiska naturalnego oraz zwierzyny. Muszla trytona jest jednym z najbardziej popularnych narzędzi łowieckich ze względu na jej skuteczność i wszechstronne możliwości wykorzystania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj muszla w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

miot

1) zakład, część lasu, pole, staw, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych;
2) młode zwierząt ssących urodzone z jednej ciąży.

możdżeń

inaczej pień.

miękki na strzał

o zwierzynie mało odpornej na strzał.

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

mikita

lis.

merkel

broń myśliwska; najbardziej znane i cenione są radlufki i trójlufki produkowane przez niemiecki Kombinat im. Ernesta Thalmanna w Suhl.

malowanie

wycieranie się dzików i jeleni o drzewa po wyjściu z babrzyska.

magazynek

pojemnik na naboje w repetowanej i samopowtarzalnej broni myśliwskiej

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).