Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: myłkus

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

Myłkus to samiec zwierzyny płowej, który charakteryzuje się wyraźnie zniekształconym porożem. Jest to skutek choroby, która powoduje deformację rogów. Poroże myłkusa może przybierać różne formy, takie jak korkociągi, baranie rogi lub inne odmiany.

Myłkus jest często łatwo rozpoznawalny dzięki swojemu zdeformowanemu porożu. Zazwyczaj jest on mniejszy niż u zdrowych samców i ma nieregularny kształt. Może być też szerszy i mniej wyrazisty niż u zdrowych osobników.

Myłkus jest często łatwo rozpoznawalny dzięki swojemu zdeformowanemu porożu. Zazwyczaj jest on mniejszy niż u zdrowych samców i ma nieregularny kształt. Może być też szerszy i mniej wyrazisty niż u zdrowych osobników. Myłkus może być również łatwo rozpoznawalny po tym, że jego rogami są bardziej miękkie i elastyczne niż u zdrowych samców.

Myłkus jest często ofiarą polowań, ponieważ jego poroże nie stanowi już atrakcyjnego trofeum dla myśliwych. Jego deformacja sprawia, że trudno go schwytać i uniknąć polowania. Dlatego też myłkusa należy chronić, aby nie dopuścić do całkowitego wyniszczenia populacji tego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj myłkus w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

merkel

broń myśliwska; najbardziej znane i cenione są radlufki i trójlufki produkowane przez niemiecki Kombinat im. Ernesta Thalmanna w Suhl.

marczak

zając urodzony w marcu.

mener

przewodnik psa myśliwskiego.

Mannlicher

popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.

mykita

lis

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.

magazynek

pojemnik na naboje w repetowanej i samopowtarzalnej broni myśliwskiej

markaczka, markaczka (Melanitta nigra L.)

ptak łowczy z rodziny kaczek należący do grążyc; w Polsce można go spotkać wyjątkowo na przelotach.

medalion

spreparowana głowa ptaka na tle rozpostartego ogona, najczęściej głuszca i cietrzewia.