Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: myłkus

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

Myłkus to samiec zwierzyny płowej, który charakteryzuje się wyraźnie zniekształconym porożem. Jest to skutek choroby, która powoduje deformację rogów. Poroże myłkusa może przybierać różne formy, takie jak korkociągi, baranie rogi lub inne odmiany.

Myłkus jest często łatwo rozpoznawalny dzięki swojemu zdeformowanemu porożu. Zazwyczaj jest on mniejszy niż u zdrowych samców i ma nieregularny kształt. Może być też szerszy i mniej wyrazisty niż u zdrowych osobników.

Myłkus jest często łatwo rozpoznawalny dzięki swojemu zdeformowanemu porożu. Zazwyczaj jest on mniejszy niż u zdrowych samców i ma nieregularny kształt. Może być też szerszy i mniej wyrazisty niż u zdrowych osobników. Myłkus może być również łatwo rozpoznawalny po tym, że jego rogami są bardziej miękkie i elastyczne niż u zdrowych samców.

Myłkus jest często ofiarą polowań, ponieważ jego poroże nie stanowi już atrakcyjnego trofeum dla myśliwych. Jego deformacja sprawia, że trudno go schwytać i uniknąć polowania. Dlatego też myłkusa należy chronić, aby nie dopuścić do całkowitego wyniszczenia populacji tego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj myłkus w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

murzyn

miody kogut cietrzew.

mierzenie

celowanie do zwierzyny

markowanie

zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.

magazynek

pojemnik na naboje w repetowanej i samopowtarzalnej broni myśliwskiej

monopol łowiecki panującego, monopol łowiecki panującego, regale łowieckie

zastrzeżenie wszystkich spraw dotyczących polowania do wyłącznej kompetencji księcia.

maniaki

zob. bałwan.

marcowanie

okres godowy rysi i żbików.

mieszek

wabik na przepiórki.

medalowy

(np. medalowy byk, rogacz) - zwierz o wyjątkowo dużym, mocnym trofeum, które po wycenie spełnia oficjalne, międzynarodowe kryteria nagrodzenia medalem.

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.