Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: mucha jelenia

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu jeleniu).

Mucha jelenia to szkodliwa muchówka, która pasożytuje na jeleniach. Jest to owad z rodziny komarów, który żywi się krwią swojego gospodarza. Mucha jelenia ma długie i cienkie nogi, które pozwalają jej wspinać się po sierści jelenia. Ma ona też długi i wąski odwłok oraz duże, czarne oczy.

Mucha jelenia może być łatwo rozpoznana po tym, że często siada na twarzy lub karku myśliwego. Obecność muchy jelenia wskazuje na obecność jelenia w pobliżu. Mucha jelenia ma skłonność do obłamywania sobie skrzydeł w sierści swojego gospodarza, co może powodować dyskomfort i ból u zwierzęcia.

Mucha jelenia występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie. Jest to szczególnie widoczne w okresie letnim, kiedy muchy te są aktywne i intensywnie polują na swoje ofiary. Muchy te mogą być również widoczne w okresie zimowym, ale ich aktywność jest mniejsza niż latem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj mucha jelenia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

malowanie

wycieranie się dzików i jeleni o drzewa po wyjściu z babrzyska.

makieta

myśliwska tarcza przedstawiająca zwierza w naturalnej wielkości (zob. tarcza).

mieszek

wabik na przepiórki.

markaczka, markaczka (Melanitta nigra L.)

ptak łowczy z rodziny kaczek należący do grążyc; w Polsce można go spotkać wyjątkowo na przelotach.

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)

mamrotać

o niedźwiedziu: mruczeć.

mięsiarz

pogardliwe określenie myśliwego, dążącego za wszelką cenę do zdobycia dziczyzny.

marczak

zając urodzony w marcu.

mikot

wabik używany do wabienia kozłów.

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)