Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: mucha jelenia

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu jeleniu).

Mucha jelenia to szkodliwa muchówka, która pasożytuje na jeleniach. Jest to owad z rodziny komarów, który żywi się krwią swojego gospodarza. Mucha jelenia ma długie i cienkie nogi, które pozwalają jej wspinać się po sierści jelenia. Ma ona też długi i wąski odwłok oraz duże, czarne oczy.

Mucha jelenia może być łatwo rozpoznana po tym, że często siada na twarzy lub karku myśliwego. Obecność muchy jelenia wskazuje na obecność jelenia w pobliżu. Mucha jelenia ma skłonność do obłamywania sobie skrzydeł w sierści swojego gospodarza, co może powodować dyskomfort i ból u zwierzęcia.

Mucha jelenia występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie. Jest to szczególnie widoczne w okresie letnim, kiedy muchy te są aktywne i intensywnie polują na swoje ofiary. Muchy te mogą być również widoczne w okresie zimowym, ale ich aktywność jest mniejsza niż latem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj mucha jelenia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

maisz, maisz, maiż

młody niedoświadczony ptak łowczy.

montaż

uchwyt mocujący lunetę na broni myśliwskiej.

mikita

lis.

morda

pysk drapieżników czworonożnych, np. wilka, rysia, lisa.

markowanie

zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

medalowy

(np. medalowy byk, rogacz) - zwierz o wyjątkowo dużym, mocnym trofeum, które po wycenie spełnia oficjalne, międzynarodowe kryteria nagrodzenia medalem.

matecznik

bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

motylica

inaczej choroba motylicza.