Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: medalowy

medalowy

(np. medalowy byk, rogacz) - zwierz o wyjątkowo dużym, mocnym trofeum, które po wycenie spełnia oficjalne, międzynarodowe kryteria nagrodzenia medalem.

Medalowy to określenie odnoszące się do zwierząt łownych, które posiadają wyjątkowo duże i mocne trofeum. Trofeum obejmuje części zwierzęcia służące do identyfikacji, takie jak rogi, uszy, skóra i futro. Zwierzęta te mogą być nagradzane medalem po wycenie przez oficjalnego sędziego łowieckiego. Aby zasłużyć na medal, trofeum musi spełniać ściśle określone międzynarodowe kryteria. Kryteria te opierają się na wielkości, mocy oraz innych cechach charakterystycznych trofeum. Sędziowie łowieccy oceniają te cechy, aby określić, czy zwierzę zasługuje na medal.

Medalowy byk lub rogacz reprezentuje zwierzę o imponującym i znaczącym trofeum, które spełnia surowe międzynarodowe kryteria oceny. Posiadanie medalu oznacza uznanie wyjątkowych cech fizycznych i charakterystycznych zwierzęcia. Taka nagroda jest przyznawana tylko najlepszym zwierzętom łownym, co potwierdza ich szczególną wartość jako obiekty polowań.

Ocena zwierzęcia jako medalowego uwzględnia różne aspekty jego fizycznych cech - m.in. długość rogów lub uszu, grubość skóry i futra oraz inne istotne parametry morfologiczne. Po przeanalizowaniu tych elementów sędzia łowiecki podejmuje decyzję, czy dany osobnik spełnia kryteria medalowego zwierzęcia.

Zwierzęta otrzymujące miano "medalowego" należą do absolutnej elity w kontekście zdolności tropienia i zdobycia trofeum dla myśliwego. Ich wyjątkowe trofea są uznaniem dla potencjału myśliwego obszaru, a także świadectwem wartości populacji dzikiej w danym rejonie.

Ostatecznie zaszczytne odznaczenie "medalowy" jest symbolem doskonałości w dziedzinie myślistwa oraz reprezentuje osiągnięcie dla zarówno myśliwego, jak i samego zdobytego przez niego zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj medalowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

monopol łowiecki panującego, monopol łowiecki panującego, regale łowieckie

zastrzeżenie wszystkich spraw dotyczących polowania do wyłącznej kompetencji księcia.

Mannlicher

popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.

mikita

lis.

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)

medalowy

(np. medalowy byk, rogacz) - zwierz o wyjątkowo dużym, mocnym trofeum, które po wycenie spełnia oficjalne, międzynarodowe kryteria nagrodzenia medalem.

muru poroża

próchnica poroża.

młódka

młody ptak łowny.

mszar

rodzaj torfowiska porośniętego roślinnością bagienną o powierzchni uginającej się pod stopami myśliwego.

miot

1) zakład, część lasu, pole, staw, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych;
2) młode zwierząt ssących urodzone z jednej ciąży.