Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: młódka

młódka

młody ptak łowny.

Młódka to młody ptak łowny, którego charakteryzują mniejsze rozmiary i lżejsza waga w porównaniu z dorosłymi osobnikami. Ich pióra są zazwyczaj bardziej miękkie i jasne, a ptaki te mają mniej doświadczenia w polowaniu. Ze względu na to stanowią one łatwy cel dla myśliwych, którzy często wykorzystują je do treningu i doskonalenia umiejętności polowania. Młódki pełnią również istotną rolę w ekosystemie łowieckim, jako dostawcy pożywienia dla innych gatunków ptaków oraz jako pożywka dla drapieżników takich jak lisy czy niedźwiedzie. Ich obecność ma także wpływ na utrzymanie równowagi ekologicznej w środowisku naturalnym.

W kontekście myślistwa młódka odgrywa ważną rolę nie tylko ze względu na swoje cechy fizyczne, ale także jako element treningu myśliwskiego. Trening na młódkach pozwala myśliwym doskonalić umiejętności strzelania, obserwacji oraz strategii polowania. Z uwagi na mniejsze doświadczenie młodych ptaków w unikaniu niebezpieczeństwa, stanowią one dla myśliwych wyzwanie, ale jednocześnie możliwość doskonalenia technik łowieckich.

Reprodukcyjna zdolność młódek ma znaczenie dla zachowania populacji dorosłych ptaków łownych. Ponadto ich obecność jest integralna dla zachowania równowagi ekologicznej poprzez udział w łańcuchu pokarmowym i wpływ na liczebność innych gatunków zwierząt. Dlatego też ochrona i odpowiednie zarządzanie populacją młódek jest istotne dla zachowania zdrowego i zrównoważonego ekosystemu łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj młódka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

myszka

młody piżmak.

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.

mszar

rodzaj torfowiska porośniętego roślinnością bagienną o powierzchni uginającej się pod stopami myśliwego.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

makieta

myśliwska tarcza przedstawiająca zwierza w naturalnej wielkości (zob. tarcza).

maisz, maisz, maiż

młody niedoświadczony ptak łowczy.

muru poroża

próchnica poroża.

merkel

broń myśliwska; najbardziej znane i cenione są radlufki i trójlufki produkowane przez niemiecki Kombinat im. Ernesta Thalmanna w Suhl.

muszka

część składowa przyrządów celowniczych, umieszczona na końcu lufy.

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.