Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: młódka

młódka

młody ptak łowny.

Młódka to młody ptak łowny, którego charakteryzują mniejsze rozmiary i lżejsza waga w porównaniu z dorosłymi osobnikami. Ich pióra są zazwyczaj bardziej miękkie i jasne, a ptaki te mają mniej doświadczenia w polowaniu. Ze względu na to stanowią one łatwy cel dla myśliwych, którzy często wykorzystują je do treningu i doskonalenia umiejętności polowania. Młódki pełnią również istotną rolę w ekosystemie łowieckim, jako dostawcy pożywienia dla innych gatunków ptaków oraz jako pożywka dla drapieżników takich jak lisy czy niedźwiedzie. Ich obecność ma także wpływ na utrzymanie równowagi ekologicznej w środowisku naturalnym.

W kontekście myślistwa młódka odgrywa ważną rolę nie tylko ze względu na swoje cechy fizyczne, ale także jako element treningu myśliwskiego. Trening na młódkach pozwala myśliwym doskonalić umiejętności strzelania, obserwacji oraz strategii polowania. Z uwagi na mniejsze doświadczenie młodych ptaków w unikaniu niebezpieczeństwa, stanowią one dla myśliwych wyzwanie, ale jednocześnie możliwość doskonalenia technik łowieckich.

Reprodukcyjna zdolność młódek ma znaczenie dla zachowania populacji dorosłych ptaków łownych. Ponadto ich obecność jest integralna dla zachowania równowagi ekologicznej poprzez udział w łańcuchu pokarmowym i wpływ na liczebność innych gatunków zwierząt. Dlatego też ochrona i odpowiednie zarządzanie populacją młódek jest istotne dla zachowania zdrowego i zrównoważonego ekosystemu łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj młódka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).

mięsiarz

pogardliwe określenie myśliwego, dążącego za wszelką cenę do zdobycia dziczyzny.

murzyn

miody kogut cietrzew.

maisz, maisz, maiż

młody niedoświadczony ptak łowczy.

miot

1) zakład, część lasu, pole, staw, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych;
2) młode zwierząt ssących urodzone z jednej ciąży.

młódka

młody ptak łowny.

miasz lub maiż

młody niedoświadczony ptak łowny (orzeł, jastrząb lub sokół), którego zaczęto wprawiać do polowania

montaż

uchwyt mocujący lunetę na broni myśliwskiej.

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)