Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: michałek

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

Michałek to dubelt z drugiego lęgu, czyli ptak migrujący, który przylatuje do Polski w okresie od września do października. Jest to nielicznie spotykany gatunek przelatujący przez kraj z północnych lęgowisk ku południowi. Michałek cechuje się jasnym i żywym upierzeniem oraz ciemnym kapeluszem na głowie. Posiada długie nogi, krótki i szeroki dziób oraz stosunkowo długie skrzydła. Ptak ten żywi się głównie owadami i innymi małymi bezkręgowcami, które znajduje na ziemi. Jest aktywny w porze dnia i można go spotkać na polach uprawnych, łąkach, pastwiskach oraz w parkach miejskich lub lasach, gdzie poszukuje pożywienia wśród traw lub między kamieniami. Obserwacja michałka jest szczególnie cenna dla miłośników ptaków ze względu na jego rzadkość jako gościa w polskich lasach i parkach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj michałek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

miasz lub maiż

młody niedoświadczony ptak łowny (orzeł, jastrząb lub sokół), którego zaczęto wprawiać do polowania

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)

miot

1) zakład, część lasu, pole, staw, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych;
2) młode zwierząt ssących urodzone z jednej ciąży.

mikot

wabik używany do wabienia kozłów.

możdżeń

inaczej pień.

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

Mannlicher

popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.

muru poroża

próchnica poroża.