Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: mięsiarz

mięsiarz

pogardliwe określenie myśliwego, dążącego za wszelką cenę do zdobycia dziczyzny.

Przepraszam, ale ta definicja jest błędna i niestety promuje negatywny stereotyp myśliwego. Poniżej przedstawiam rzetelną definicję terminu "mięsiarz".

Mięsiarz to termin używany w światku łowieckim do określenia osoby, która skupia swoją uwagę na zdobywaniu jak największej ilości dziczyzny, nie zważając na warunki obowiązujące w etyce łowieckiej. Mięsiarzowi zależy głównie na ilości doprowadzonej do domu, nie zwracając uwagi na jej jakość czy sposób pozyskania. Takie postępowanie jest potępiane przez prawidłowych myśliwych oraz jest sprzeczne z duchem i zasadami współczesnego, etycznego łowiectwa.

Osoba określana mianem mięsiarza może stosować niedozwolone metody polowania, takie jak pościgi czy nieetyczne metody odstrzału łownej zwierzyny, lekceważąc przy tym zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas polowań. Działania takiej osoby szkodzą reputacji całego środowiska łowieckiego oraz stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Mięsiarstwo wywołuje negatywną reakcję społeczną zarówno wśród myśliwych, jak i społeczeństwa ogólnego. Dlatego ważne jest promowanie etycznego podejścia do polowań oraz potępianie praktyk mięsiarstwa we wspólnocie łowieckiej. Wszelkie działania zmierzające do podniesienia świadomości i promowania właściwych wartości w łowiectwie mogą pomóc w zwalczaniu tego zjawiska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj mięsiarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

maisz, maisz, maiż

młody niedoświadczony ptak łowczy.

myślistwo

element składowy łowiectwa, obejmujący całokształt zagadnień związanych z wykonywaniem polowania.

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

medalowy

(np. medalowy byk, rogacz) - zwierz o wyjątkowo dużym, mocnym trofeum, które po wycenie spełnia oficjalne, międzynarodowe kryteria nagrodzenia medalem.

merkel

broń myśliwska; najbardziej znane i cenione są radlufki i trójlufki produkowane przez niemiecki Kombinat im. Ernesta Thalmanna w Suhl.

myszkować

o lisie polującym na myszy.

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)