Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: muflon

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. ogona 6-10 cm, ciężar samca (tryka) 35-55 kg, samicy (owcy) 25-30 kg, .wierzch ciała żóltawordzawy, spód biały. Tryk nosi rogi (ślimy), które wyrastają w 3-4 miesiącu życia, a największą długość osiągają w wieku 9-10 lat (trofeum). Zwierz łowny, ze względu na nieliczne występowanie bez znaczenia gospodarczego.

Muflon jest to gatunek owcy dziko żyjący jedynie w Europie. Jego długość ciała wynosi około 100 cm, a wysokość barkowa oscyluje między 60 a 74 cm. Umaszczenie muflona jest żółtawo-brązowe, natomiast spód ciała jest biały. Samce, zwane trykami, osiągają ciężar między 35 a 55 kg, podczas gdy samice, czyli owce, ważą od 25 do 30 kg. Charakterystyczną cechą tryka są rogi (ślimy), które zaczynają rosnąć w wieku 3-4 miesięcy i osiągają swoją największą długość około 9-10 lat życia, co stanowi tzw. trofeum.

Muflon został sprowadzony do Polski w 1902 roku i obecnie występuje tam nielicznie głównie na terenie Sudetów. Ze względu na swoje ograniczone występowanie oraz brak znaczenia gospodarczego, muflon nie jest uważany za zwierzynę łowną. Mimo że ma pewne podobieństwa do domowej owcy, muflon pozostaje gatunkiem dzikim i stanowi cenny element ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj muflon w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

marcowanie

okres godowy rysi i żbików.

malowanie

wycieranie się dzików i jeleni o drzewa po wyjściu z babrzyska.

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

makieta

myśliwska tarcza przedstawiająca zwierza w naturalnej wielkości (zob. tarcza).

muszka

część składowa przyrządów celowniczych, umieszczona na końcu lufy.

mykita

lis

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)

markaczka, markaczka (Melanitta nigra L.)

ptak łowczy z rodziny kaczek należący do grążyc; w Polsce można go spotkać wyjątkowo na przelotach.

motylica

inaczej choroba motylicza.

montaż

uchwyt mocujący lunetę na broni myśliwskiej.