Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: muflon

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. ogona 6-10 cm, ciężar samca (tryka) 35-55 kg, samicy (owcy) 25-30 kg, .wierzch ciała żóltawordzawy, spód biały. Tryk nosi rogi (ślimy), które wyrastają w 3-4 miesiącu życia, a największą długość osiągają w wieku 9-10 lat (trofeum). Zwierz łowny, ze względu na nieliczne występowanie bez znaczenia gospodarczego.

Muflon jest to gatunek owcy dziko żyjący jedynie w Europie. Jego długość ciała wynosi około 100 cm, a wysokość barkowa oscyluje między 60 a 74 cm. Umaszczenie muflona jest żółtawo-brązowe, natomiast spód ciała jest biały. Samce, zwane trykami, osiągają ciężar między 35 a 55 kg, podczas gdy samice, czyli owce, ważą od 25 do 30 kg. Charakterystyczną cechą tryka są rogi (ślimy), które zaczynają rosnąć w wieku 3-4 miesięcy i osiągają swoją największą długość około 9-10 lat życia, co stanowi tzw. trofeum.

Muflon został sprowadzony do Polski w 1902 roku i obecnie występuje tam nielicznie głównie na terenie Sudetów. Ze względu na swoje ograniczone występowanie oraz brak znaczenia gospodarczego, muflon nie jest uważany za zwierzynę łowną. Mimo że ma pewne podobieństwa do domowej owcy, muflon pozostaje gatunkiem dzikim i stanowi cenny element ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj muflon w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

maisz, maisz, maiż

młody niedoświadczony ptak łowczy.

Mannlicher

popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

mnich

jeleń byk o porożu w kształcie niskich guzów.

malowanie

wycieranie się dzików i jeleni o drzewa po wyjściu z babrzyska.

merkel

broń myśliwska; najbardziej znane i cenione są radlufki i trójlufki produkowane przez niemiecki Kombinat im. Ernesta Thalmanna w Suhl.

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

murzyn

miody kogut cietrzew.

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)