Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: muflon

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. ogona 6-10 cm, ciężar samca (tryka) 35-55 kg, samicy (owcy) 25-30 kg, .wierzch ciała żóltawordzawy, spód biały. Tryk nosi rogi (ślimy), które wyrastają w 3-4 miesiącu życia, a największą długość osiągają w wieku 9-10 lat (trofeum). Zwierz łowny, ze względu na nieliczne występowanie bez znaczenia gospodarczego.

Muflon jest jedynym w Europie dziko żyjącym gatunkiem owcy. Jego długość ciała wynosi około 100 cm, a wysokość barkowa 60-74 cm. Długość ogona waha się od 6 do 10 cm. Ciężar samca (tryka) wynosi 35-55 kg, a samicy (owcy) 25-30 kg. Umaszczenie muflona jest żółtawo-brązowe, natomiast spód ciała jest biały. Tryk nosi rogi (ślimy), które wyrastają w 3-4 miesiącu życia, a największą długość osiągają w wieku 9-10 lat. Muflon został sprowadzony do Polski w 1902 roku i obecnie jest nielicznie spotykany głównie na terenie Sudetów. Ze względu na nieliczne występowanie oraz brak znaczenia gospodarczego, muflon nie jest zwierzyną łowną.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj muflon w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

mykita

lis

miasz lub maiż

młody niedoświadczony ptak łowny (orzeł, jastrząb lub sokół), którego zaczęto wprawiać do polowania

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

muszka

część składowa przyrządów celowniczych, umieszczona na końcu lufy.

myślistwo

element składowy łowiectwa, obejmujący całokształt zagadnień związanych z wykonywaniem polowania.

markaczka, markaczka (Melanitta nigra L.)

ptak łowczy z rodziny kaczek należący do grążyc; w Polsce można go spotkać wyjątkowo na przelotach.

matecznik

bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.

mierzenie

celowanie do zwierzyny

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.