Definicja hasła: muflon
- muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)
jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. ogona 6-10 cm, ciężar samca (tryka) 35-55 kg, samicy (owcy) 25-30 kg, .wierzch ciała żóltawordzawy, spód biały. Tryk nosi rogi (ślimy), które wyrastają w 3-4 miesiącu życia, a największą długość osiągają w wieku 9-10 lat (trofeum). Zwierz łowny, ze względu na nieliczne występowanie bez znaczenia gospodarczego.
Muflon jest jedynym w Europie dziko żyjącym gatunkiem owcy. Jego długość ciała wynosi około 100 cm, a wysokość barkowa 60-74 cm. Długość ogona waha się od 6 do 10 cm. Ciężar samca (tryka) wynosi 35-55 kg, a samicy (owcy) 25-30 kg. Umaszczenie muflona jest żółtawo-brązowe, natomiast spód ciała jest biały. Tryk nosi rogi (ślimy), które wyrastają w 3-4 miesiącu życia, a największą długość osiągają w wieku 9-10 lat. Muflon został sprowadzony do Polski w 1902 roku i obecnie jest nielicznie spotykany głównie na terenie Sudetów. Ze względu na nieliczne występowanie oraz brak znaczenia gospodarczego, muflon nie jest zwierzyną łowną.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj muflon w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę M
- mykita
lis
- miasz lub maiż
młody niedoświadczony ptak łowny (orzeł, jastrząb lub sokół), którego zaczęto wprawiać do polowania
- myłkus
samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.
- melanizm
brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)
- muszka
część składowa przyrządów celowniczych, umieszczona na końcu lufy.
- myślistwo
element składowy łowiectwa, obejmujący całokształt zagadnień związanych z wykonywaniem polowania.
- markaczka, markaczka (Melanitta nigra L.)
ptak łowczy z rodziny kaczek należący do grążyc; w Polsce można go spotkać wyjątkowo na przelotach.
- matecznik
bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.
- mierzenie
celowanie do zwierzyny
- michałek
dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.