Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: muszka

muszka

część składowa przyrządów celowniczych, umieszczona na końcu lufy.

Muszka to element przyrządów celowniczych umieszczony na końcu lufy broni palnej. Jest to mała, metalowa część służąca do precyzyjnego celowania w cel. Muszka może być wykonana z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub tworzywo sztuczne, oraz posiadać różne kształty i rozmiary, zależnie od rodzaju broni i jej przeznaczenia.

Muszka jest wyposażona w celownik optyczny lub mechaniczny, który umożliwia precyzyjne celowanie. Celownik optyczny składa się z soczewki i lunety, umożliwiających obserwację przez muszkę bezpośrednio. Natomiast celownik mechaniczny składa się z siatki oraz linii centralnej i punktów odniesienia, co również umożliwia precyzyjne celowanie.

Element ten jest kluczowy dla skuteczności strzelania z broni palnej, dlatego istotne jest aby muszka była dobrze dopasowana do broni oraz regularnie sprawdzana pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub zużycia.

Muszka stanowi istotną część broni palnej wpływającą na celność i precyzję strzału. Jej właściwy dobór i stan techniczny mają bezpośredni wpływ na efektywność używanej broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj muszka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

malowanie

wycieranie się dzików i jeleni o drzewa po wyjściu z babrzyska.

Mannlicher

popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.

mamrotać

o niedźwiedziu: mruczeć.

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

merkel

broń myśliwska; najbardziej znane i cenione są radlufki i trójlufki produkowane przez niemiecki Kombinat im. Ernesta Thalmanna w Suhl.

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).

muru poroża

próchnica poroża.

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.

magazynek

pojemnik na naboje w repetowanej i samopowtarzalnej broni myśliwskiej

mikot

wabik używany do wabienia kozłów.