Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: melanizm

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego gatunku.

Melanizm jest brunatnym, aż do czarnego, zabarwieniem ciała danego osobnika, spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), co prowadzi do braku tych pigmentów u innych osobników tego samego gatunku. Zjawisko występuje u różnych gatunków zwierząt, takich jak ptaki, ssaki i owady. Melanizm może być odpowiedzią na zmieniające się warunki środowiskowe, w tym na zmiany klimatu lub poziomu światła słonecznego. Zabarwienie ciała może być spowodowane mutacjami genetycznymi lub adaptacjami do nowych warunków środowiskowych.

Melanizm przybiera różne formy, z których najczęstsza jest melanizm konstytucyjny - dziedziczony rodzaj melanizmu występujący u danego gatunku od pokoleń. Inne rodzaje to m.in. melanizm sezonowy (występujący tylko w określonym czasie i spowodowany zmianami warunków środowiskowych) oraz melanizm indukowany przez środowisko (spowodowany przez czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe lub inne substancje chemiczne). Melanizm ma istotny wpływ na ekologię danego gatunku, może wpływać na procesy reprodukcyjne i zdolność do przystosowania się do nowego środowiska. Zabarwienie ciała może również mieć wpływ na zdolność danego osobnika do polowań i unikania drapieżników. Badacze starają się lepiej zrozumieć mechanizmy powodujące melanizm oraz jego skutki dla ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj melanizm w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

markaczka, markaczka (Melanitta nigra L.)

ptak łowczy z rodziny kaczek należący do grążyc; w Polsce można go spotkać wyjątkowo na przelotach.

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

Mannlicher

popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).

makieta

myśliwska tarcza przedstawiająca zwierza w naturalnej wielkości (zob. tarcza).

miękki na strzał

o zwierzynie mało odpornej na strzał.

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.