Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: melanizm

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego gatunku.

Melanizm jest brunatnym, aż do czarnego, zabarwieniem ciała danego osobnika, spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), co prowadzi do braku tych pigmentów u innych osobników tego samego gatunku. Zjawisko występuje u różnych gatunków zwierząt, takich jak ptaki, ssaki i owady. Melanizm może być odpowiedzią na zmieniające się warunki środowiskowe, w tym na zmiany klimatu lub poziomu światła słonecznego. Zabarwienie ciała może być spowodowane mutacjami genetycznymi lub adaptacjami do nowych warunków środowiskowych.

Melanizm przybiera różne formy, z których najczęstsza jest melanizm konstytucyjny - dziedziczony rodzaj melanizmu występujący u danego gatunku od pokoleń. Inne rodzaje to m.in. melanizm sezonowy (występujący tylko w określonym czasie i spowodowany zmianami warunków środowiskowych) oraz melanizm indukowany przez środowisko (spowodowany przez czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe lub inne substancje chemiczne). Melanizm ma istotny wpływ na ekologię danego gatunku, może wpływać na procesy reprodukcyjne i zdolność do przystosowania się do nowego środowiska. Zabarwienie ciała może również mieć wpływ na zdolność danego osobnika do polowań i unikania drapieżników. Badacze starają się lepiej zrozumieć mechanizmy powodujące melanizm oraz jego skutki dla ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj melanizm w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

mamrotać

o niedźwiedziu: mruczeć.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

medalion

spreparowana głowa ptaka na tle rozpostartego ogona, najczęściej głuszca i cietrzewia.

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

makieta

myśliwska tarcza przedstawiająca zwierza w naturalnej wielkości (zob. tarcza).

mieszek

wabik na przepiórki.

myślistwo

element składowy łowiectwa, obejmujący całokształt zagadnień związanych z wykonywaniem polowania.

Mannlicher

popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.

młódka

młody ptak łowny.

miasz lub maiż

młody niedoświadczony ptak łowny (orzeł, jastrząb lub sokół), którego zaczęto wprawiać do polowania