Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: melanizm

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego gatunku.

Melanizm jest zjawiskiem, które występuje u wielu gatunków zwierząt, w tym u ptaków, ssaków i owadów. Jest to odpowiedź na zmieniające się warunki środowiskowe, takie jak zmiany klimatu lub poziomu światła słonecznego. Zabarwienie ciała może być spowodowane przez mutacje genetyczne lub adaptacje do nowych warunków środowiskowych.

Melanizm może mieć różne formy. Najczęstszym rodzajem melanizmu jest melanizm konstytucyjny, który jest dziedziczony i występuje u danego gatunku od pokoleń. Innymi rodzajami melanizmu są melanizm sezonowy i melanizm indukowany przez środowisko. Melanizm sezonowy występuje tylko w określonym czasie i może być spowodowany zmianami warunków środowiskowych lub poziomem światła słonecznego. Melanizm indukowany przez środowisko jest spowodowany przez czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe lub inne substancje chemiczne.

Melanizm ma istotny wpływ na ekologię danego gatunku. Może mieć wpływ na procesy reprodukcyjne, a także na zdolność do przystosowania się do nowego środowiska. Zabarwienie ciała może również mieć wpływ na zdolność do polowań i unikania drapieżników. Dlatego też badacze starają się lepiej zrozumieć mechanizmy powodujące melanizm i jego skutki dla ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj melanizm w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

merkel

broń myśliwska; najbardziej znane i cenione są radlufki i trójlufki produkowane przez niemiecki Kombinat im. Ernesta Thalmanna w Suhl.

motylica

inaczej choroba motylicza.

marczak

zając urodzony w marcu.

medalowy

(np. medalowy byk, rogacz) - zwierz o wyjątkowo dużym, mocnym trofeum, które po wycenie spełnia oficjalne, międzynarodowe kryteria nagrodzenia medalem.

mierzenie

celowanie do zwierzyny

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).

medalion

spreparowana głowa ptaka na tle rozpostartego ogona, najczęściej głuszca i cietrzewia.

młódka

młody ptak łowny.

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

muru poroża

próchnica poroża.