Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: melanizm

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego gatunku.

Melanizm jest zjawiskiem, które występuje u wielu gatunków zwierząt, w tym u ptaków, ssaków i owadów. Jest to odpowiedź na zmieniające się warunki środowiskowe, takie jak zmiany klimatu lub poziomu światła słonecznego. Zabarwienie ciała może być spowodowane przez mutacje genetyczne lub adaptacje do nowych warunków środowiskowych.

Melanizm może mieć różne formy. Najczęstszym rodzajem melanizmu jest melanizm konstytucyjny, który jest dziedziczony i występuje u danego gatunku od pokoleń. Innymi rodzajami melanizmu są melanizm sezonowy i melanizm indukowany przez środowisko. Melanizm sezonowy występuje tylko w określonym czasie i może być spowodowany zmianami warunków środowiskowych lub poziomem światła słonecznego. Melanizm indukowany przez środowisko jest spowodowany przez czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe lub inne substancje chemiczne.

Melanizm ma istotny wpływ na ekologię danego gatunku. Może mieć wpływ na procesy reprodukcyjne, a także na zdolność do przystosowania się do nowego środowiska. Zabarwienie ciała może również mieć wpływ na zdolność do polowań i unikania drapieżników. Dlatego też badacze starają się lepiej zrozumieć mechanizmy powodujące melanizm i jego skutki dla ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj melanizm w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)

multiplet

kilka kolejnych celnych strzałów oddanych bezpośrednio po sobie do kilku celów przez jednego myśliwego.

matecznik

bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.

morda

pysk drapieżników czworonożnych, np. wilka, rysia, lisa.

mieszek

wabik na przepiórki.

miasz lub maiż

młody niedoświadczony ptak łowny (orzeł, jastrząb lub sokół), którego zaczęto wprawiać do polowania

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).

majak

czółno zamaskowane trzciną lub gałęziami, służące do polowań na ptactwo wodne.

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.