Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: myszołowy

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

Myszołowy to ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych, często spotykane w Polsce, gdzie występują trzy gatunki: myszołów zwyczajny, włochaty i kurhanik. Charakteryzują się dużym rozmiarem, osiągając długość od 40 do 50 cm i rozpiętość skrzydeł od 90 do 110 cm. Ich ubarwienie jest zazwyczaj szarobrunatne, choć niektóre osobniki mogą mieć jaśniejsze upierzenie. Myszołowy są ptakami aktywnymi w ciągu dnia, polującymi na małe ssaki, ptaki i owady zarówno z powietrza, jak i z ziemi. Najczęściej żywią się małymi ssakami, takimi jak myszy i norniki, a także ptakami oraz owadami. Z reguły budują swoje gniazda na drzewach lub skałach, wykorzystując gałęzie i liście. Samica składa od 2 do 4 jaj, które wysiaduje przez okres od 28 do 32 dni. Młode ptaki opuszczają gniazdo po około 6 tygodniach i samodzielnie polują po około 8 tygodniach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj myszołowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

metryka broni

dowód, stwierdzający wynik strzelań kontrolnych.

maniaki

zob. bałwan.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

możdżeń

inaczej pień.

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

mnich

jeleń byk o porożu w kształcie niskich guzów.

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)