Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: myszołowy

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

Myszołowy to ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. Są one bardzo popularne w Polsce, gdzie występują trzy gatunki: zwyczajny, włochaty i kurhanik. Myszołowy są dość duże, osiągając długość od 40 do 50 cm i rozpiętość skrzydeł od 90 do 110 cm. Ich ubarwienie jest zazwyczaj szarobrunatne, choć niektóre gatunki mają jaśniejsze upierzenie.

Myszołowy są aktywne w ciągu dnia i polują na małe ssaki, ptaki i owady. Zazwyczaj polują z powietrza, ale czasami mogą polować na ziemi. Ich dieta składa się głównie z małych ssaków, takich jak myszy i norniki, a także ptaków i owadów.

Myszołowy gniazdują na drzewach lub skałach, tworząc gniazda z gałęzi i liści. Samica składa od 2 do 4 jaj i wysiaduje je przez okres od 28 do 32 dni. Młode ptaki opuszczają gniazdo po około 6 tygodniach i są w stanie samodzielnie polować po około 8 tygodniach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj myszołowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

maniaki

zob. bałwan.

muszka

część składowa przyrządów celowniczych, umieszczona na końcu lufy.

myślistwo

element składowy łowiectwa, obejmujący całokształt zagadnień związanych z wykonywaniem polowania.

miot

1) zakład, część lasu, pole, staw, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych;
2) młode zwierząt ssących urodzone z jednej ciąży.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

myszka

młody piżmak.

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

mamrotać

o niedźwiedziu: mruczeć.

majak

czółno zamaskowane trzciną lub gałęziami, służące do polowań na ptactwo wodne.