Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: mnich

mnich

jeleń byk o porożu w kształcie niskich guzów.

Mnich (Cervus elaphus hispanicus) to gatunek jelenia byka charakteryzujący się swoim charakterystycznym porożem, składającym się z kilku niskich guzów ustawionych w rzędzie. Poroże mnicha zazwyczaj jest krótkie, nie przekraczające 15 cm i ma kształt stożkowaty. Gatunek ten jest popularny wśród myśliwych ze względu na łatwość zdobycia poroża. Mnichy są często polowane w Europie i Azji. W Polsce mnichy są objęte ochroną gatunkową, a polowanie na nie jest surowo zabronione.

Mnichy są aktywne głównie w ciągu dnia i spotykane są głównie w lasach oraz na łąkach. Ich dieta składa się głównie z traw i liści, choć mogą również spożywać owoce i inne rośliny. Są zwierzętami stadnymi, więc można je spotkać w grupach liczących nawet kilkanaście osobników.

Współcześnie mnichy stanowią obiekt ochrony dla zachowania bioróżnorodności, dlatego ważne jest respektowanie zakazów dotyczących polowań na ten gatunek oraz jego naturalnego środowiska życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj mnich w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

melanizm

brunatne, aż do czarnego, zabarwienie ciała danego osobnika, spowodowane nadmiernym wytwarzaniem i odkładaniem się ciemnych pigmentów (melaniny), czego brak u innych osobników tego samego (...)

muszka

część składowa przyrządów celowniczych, umieszczona na końcu lufy.

mieszek

wabik na przepiórki.

motylica

inaczej choroba motylicza.

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.

makieta

myśliwska tarcza przedstawiająca zwierza w naturalnej wielkości (zob. tarcza).

marczak

zając urodzony w marcu.

majak

czółno zamaskowane trzciną lub gałęziami, służące do polowań na ptactwo wodne.

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.

merkel

broń myśliwska; najbardziej znane i cenione są radlufki i trójlufki produkowane przez niemiecki Kombinat im. Ernesta Thalmanna w Suhl.