Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: mnich

mnich

jeleń byk o porożu w kształcie niskich guzów.

Mnich (Cervus elaphus hispanicus) to gatunek jelenia byka charakteryzujący się swoim charakterystycznym porożem, składającym się z kilku niskich guzów ustawionych w rzędzie. Poroże mnicha zazwyczaj jest krótkie, nie przekraczające 15 cm i ma kształt stożkowaty. Gatunek ten jest popularny wśród myśliwych ze względu na łatwość zdobycia poroża. Mnichy są często polowane w Europie i Azji. W Polsce mnichy są objęte ochroną gatunkową, a polowanie na nie jest surowo zabronione.

Mnichy są aktywne głównie w ciągu dnia i spotykane są głównie w lasach oraz na łąkach. Ich dieta składa się głównie z traw i liści, choć mogą również spożywać owoce i inne rośliny. Są zwierzętami stadnymi, więc można je spotkać w grupach liczących nawet kilkanaście osobników.

Współcześnie mnichy stanowią obiekt ochrony dla zachowania bioróżnorodności, dlatego ważne jest respektowanie zakazów dotyczących polowań na ten gatunek oraz jego naturalnego środowiska życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj mnich w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

miasz lub maiż

młody niedoświadczony ptak łowny (orzeł, jastrząb lub sokół), którego zaczęto wprawiać do polowania

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

mener

przewodnik psa myśliwskiego.

mykita

lis

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

Mauser

sztucer repetier konstrukcji niemieckiego rusznikarza

mucha jelenia

inaczej strzyżak jeleni (obecność muchy jelenia, często siadającej na twarzy lub karku myśliwego, świadczy o będącym w pobliżu (...)

miękki na strzał

o zwierzynie mało odpornej na strzał.

matecznik

bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.

majak

czółno zamaskowane trzciną lub gałęziami, służące do polowań na ptactwo wodne.