Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: miękki na strzał

miękki na strzał

o zwierzynie mało odpornej na strzał.

Termin „miękki na strzał” to określenie używane w kontekście łowieckim, które odnosi się do zwierzyny mało odpornej na strzał. Oznacza to, że dany gatunek zwierzęcia jest podatny na zabicie lub ranienie przy użyciu broni palnej. Zwierzyna miękka na strzał może stanowić specjalne wyzwanie dla myśliwych, ponieważ jest łatwa do wykrycia i zabicia. Wśród gatunków miękkich na strzał znajdują się zarówno dzikie ptaki (takie jak bażanty, kuropatwy, kaczki), jak i dzikie ssaki (np. daniele, sarny, jelenie i dziki). Charakteryzują się one wysoką wrażliwością na dźwięki i ruchy, co czyni je łatwym celem dla myśliwych.

Myśliwi polujący na zwierzynę miękką na strzał muszą zachować szczególną ostrożność, unikając nadmiernego hałasu i ruchu, aby nie spłoszyć zwierząt. Ponadto należy uważać, by nie przesadzić ze strzelaniem do dużej liczby zwierząt w krótkim czasie, aby uniknąć nadmiernego wpływu na populację. Polowanie na zwierzynę miękką na strzał wymaga więc precyzji oraz szacunku dla naturalnych cyklów życia i środowiska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj miękki na strzał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

myślistwo

element składowy łowiectwa, obejmujący całokształt zagadnień związanych z wykonywaniem polowania.

mięsiarz

pogardliwe określenie myśliwego, dążącego za wszelką cenę do zdobycia dziczyzny.

malowanie

wycieranie się dzików i jeleni o drzewa po wyjściu z babrzyska.

maisz, maisz, maiż

młody niedoświadczony ptak łowczy.

mykita

lis

murzyn

miody kogut cietrzew.

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)

mnich

jeleń byk o porożu w kształcie niskich guzów.

metryka broni

dowód, stwierdzający wynik strzelań kontrolnych.