Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: mundur myśliwski

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są myśliwskie dystynkcje. Guziki wykonane z poroża. Do pełnej gali zielony sznur paradny i kordelas.

Mundur myśliwski jest oficjalnym ubiorem, który stanowi symbol godności i honoru w środowisku łowieckim. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki ozdobionej myśliwskimi dystynkcjami wykonanymi z poroża lub skóry, które odzwierciedlają stopień myśliwskiego. Guziki również wykonane są z poroża lub skóry. Uzupełnieniem munduru jest zielony sznur paradny i kordelas, które nadają mu uroczysty charakter. Mundur ten noszony jest podczas ceremonii takich jak uroczyste polowania czy spotkania łowieckie oraz przez członków Naczelnej Rady Łowieckiej i inne oficjele łowieckie. Jego wzór i skład zostały zatwierdzone przez Naczelną Radę Łowiecką w celu zachowania jednolitości i tradycji w społeczności myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj mundur myśliwski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

maniaki

zob. bałwan.

myślistwo

element składowy łowiectwa, obejmujący całokształt zagadnień związanych z wykonywaniem polowania.

mikita

lis.

Mauser

sztucer repetier konstrukcji niemieckiego rusznikarza

mięsiarz

pogardliwe określenie myśliwego, dążącego za wszelką cenę do zdobycia dziczyzny.

multiplet

kilka kolejnych celnych strzałów oddanych bezpośrednio po sobie do kilku celów przez jednego myśliwego.

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

mszar

rodzaj torfowiska porośniętego roślinnością bagienną o powierzchni uginającej się pod stopami myśliwego.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.