Definicja hasła: mundur myśliwski
- mundur myśliwski
uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są myśliwskie dystynkcje. Guziki wykonane z poroża. Do pełnej gali zielony sznur paradny i kordelas.
Mundur myśliwski jest oficjalnym ubiorem, który stanowi symbol godności i honoru w środowisku łowieckim. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki ozdobionej myśliwskimi dystynkcjami wykonanymi z poroża lub skóry, które odzwierciedlają stopień myśliwskiego. Guziki również wykonane są z poroża lub skóry. Uzupełnieniem munduru jest zielony sznur paradny i kordelas, które nadają mu uroczysty charakter. Mundur ten noszony jest podczas ceremonii takich jak uroczyste polowania czy spotkania łowieckie oraz przez członków Naczelnej Rady Łowieckiej i inne oficjele łowieckie. Jego wzór i skład zostały zatwierdzone przez Naczelną Radę Łowiecką w celu zachowania jednolitości i tradycji w społeczności myśliwskiej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj mundur myśliwski w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę M
- Mannlicher
popularny typ sztucera (repetiera) myśliwskiego konstrukcji austriackiego rusznikarza Ferdynanda Mannlichera.
- markaczka, markaczka (Melanitta nigra L.)
ptak łowczy z rodziny kaczek należący do grążyc; w Polsce można go spotkać wyjątkowo na przelotach.
- muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)
jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)
- miecz myśliwski
biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)
- myszka
młody piżmak.
- mięsiarz
pogardliwe określenie myśliwego, dążącego za wszelką cenę do zdobycia dziczyzny.
- miauczenie
głos wydawany przez żbiki.
- markowanie
zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.
- mnich
jeleń byk o porożu w kształcie niskich guzów.
- myłkus
samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.