Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: mundur myśliwski

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są myśliwskie dystynkcje. Guziki wykonane z poroża. Do pełnej gali zielony sznur paradny i kordelas.

Mundur myśliwski jest oficjalnym ubiorem, który stanowi symbol godności i honoru w środowisku łowieckim. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki ozdobionej myśliwskimi dystynkcjami wykonanymi z poroża lub skóry, które odzwierciedlają stopień myśliwskiego. Guziki również wykonane są z poroża lub skóry. Uzupełnieniem munduru jest zielony sznur paradny i kordelas, które nadają mu uroczysty charakter. Mundur ten noszony jest podczas ceremonii takich jak uroczyste polowania czy spotkania łowieckie oraz przez członków Naczelnej Rady Łowieckiej i inne oficjele łowieckie. Jego wzór i skład zostały zatwierdzone przez Naczelną Radę Łowiecką w celu zachowania jednolitości i tradycji w społeczności myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj mundur myśliwski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).

marcowanie

okres godowy rysi i żbików.

murzyn

miody kogut cietrzew.

mieszek

wabik na przepiórki.

miękki na strzał

o zwierzynie mało odpornej na strzał.

markowanie

zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

medalion

spreparowana głowa ptaka na tle rozpostartego ogona, najczęściej głuszca i cietrzewia.

miecz myśliwski

biała broń myśliwska. Pojawił się na zachodzie Europy u schyłku XV wieku. Charakteryzował się długą, bardzo wąską obosieczną głownią o sztychu często rozszerzonym w kształcie (...)

makieta

myśliwska tarcza przedstawiająca zwierza w naturalnej wielkości (zob. tarcza).