Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: markowanie

markowanie

zaznaczanie przez wyżła obecności zwierzyny.

Markowanie to umiejętność szkoleniowa wyżłów, polegająca na zaznaczaniu przez psa obecności zwierzyny. Jest to jedna z kluczowych zdolności, którą powinien opanować każdy wyżeł, aby mógł być efektywnie wykorzystany do polowań. Podczas markowania pies jest w stanie wykryć obecność zwierzyny i poinformować o tym myśliwego poprzez różne zachowania, takie jak szczekanie czy skakanie. Dzięki tej umiejętności myśliwi są w stanie lepiej planować swoje polowania oraz unikać niebezpiecznych sytuacji, a także lepiej trafiać do celu.

Markowanie ma istotne znaczenie również dla samego psa, ponieważ umożliwia mu rozwijanie swoich zdolności tropienia i łowienia. Wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń sprzyja rozwijaniu silnych instynktów łowieckich oraz wzmacnianiu więzi między psem a myśliwym, co przyczynia się do lepszej współpracy podczas polowań. Oprócz tego markowanie pozwala psom zaspokoić ich naturalną potrzebę pracy oraz sprawia, że stanowią oni bardziej pożądane i efektywne partnerstwo podczas działań łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj markowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

metryka broni

dowód, stwierdzający wynik strzelań kontrolnych.

miękkie

u zwierzyny żołądek i jelita (strzał na miękkie - strzał uszkadzający ww. organy).

merkel

broń myśliwska; najbardziej znane i cenione są radlufki i trójlufki produkowane przez niemiecki Kombinat im. Ernesta Thalmanna w Suhl.

maniaki

zob. bałwan.

majak

czółno zamaskowane trzciną lub gałęziami, służące do polowań na ptactwo wodne.

myszka

młody piżmak.

mykita

lis

mieszek

wabik na przepiórki.

myłkus

samiec zwierzyny płowej o porożu wyraźnie zniekształconym na skutek choroby. Poroże myłkusa przyjmuje rozmaite formy: korkociągów, baranich rogów itp.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)