Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: muru poroża

muru poroża

próchnica poroża.

Muru poroża, zwany również próchnicą poroża, jest to proces rozkładu i degradacji poroża jeleniowatych. Poroże składa się głównie z tkanek, które zawierają dużą ilość wody, białek oraz substancji mineralnych. Warunki wilgotne sprzyjają namnażaniu się bakterii i grzybów, co prowadzi do procesu gnilnego rozkładu poroża. Mur poroża zazwyczaj stanowi idealne środowisko dla mikroorganizmów rozkładających.

Dla łowców i badaczy zwierzyny leśnej mur poroża jest istotnym wskaźnikiem obecności zwierzyny. Poprzez analizę muru poroża można określić, czy w danym terenie występują jelenie czy inne gatunki pochodzące od rodziny jeleniowatych. Dodatkowo, stan i stopień zaawansowania rozkładu poroża dostarcza informacji o długości jego obecności w danym miejscu.

Ponadto, mur poroża pełni istotną rolę w ekosystemie leśnym poprzez dostarczanie składników odżywczych dla innych organizmów oraz wspomaganie procesu glebowego. Choć jest często postrzegany jako odpad naturalny, to jednak jego obecność może również wpływać na jakość środowiska naturalnego poprzez oddziaływanie na mikroorganizmy i cykl materii organicznej w lesie.

Warto zauważyć, że niektóre gatunki zwierząt (np. myszołowy) potrafią wykorzystać próchnicę poroża jako źródło pożywienia lub materiału do budowy gniazd. Jest to istotne również z punktu widzenia ekologii lasów oraz cyklu materii organicznej w ekosystemie leśnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj muru poroża w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

mikita

lis.

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.

majak

czółno zamaskowane trzciną lub gałęziami, służące do polowań na ptactwo wodne.

możdżeń

inaczej pień.

muru poroża

próchnica poroża.

matecznik

bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.

myszołowy, myszołowy (Buteo)

ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występują trzy gatunki: zwyczajny gniazdujący i zalatujący), włochaty i kurhanik.

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.

malowanie

wycieranie się dzików i jeleni o drzewa po wyjściu z babrzyska.

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.