Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: mikot

mikot

wabik używany do wabienia kozłów.

Mikot to specjalny wabik używany głównie do wabienia kozłów. Jest to substancja zapachowa, która jest aplikowana na różne przedmioty, takie jak szmatki czy waty, a także na specjalnych urządzeniach do wabienia. Mikot może być wykonany z naturalnych składników, takich jak olejki eteryczne, oleje roślinne oraz inne substancje zapachowe, lub z syntetycznych składników, np. alkoholi aromatycznych czy syntetycznych olejów.

Historia użytkowania mikotu sięga starożytności, gdzie był wykorzystywany do polowań na dzikie zwierzęta. Współcześnie mikot jest nadal stosowany przez myśliwych do wabienia kozłów i innych dużych dzikich zwierząt. Jednym z kluczowych parametrów oceny skuteczności mikotu jest czas, jaki upływa od aplikacji tego wabika do pojawienia się kozła. Im szybciej reaguje zwierzyna na zapach mikotu, tym bardziej pożądany jest rezultat działania wabika.

Mikot pełni istotną rolę również jako narzędzie pozwalające określić odległość pomiędzy myśliwym a zwierzyną - reakcja kozła na mikot daje informacje o tym, czy zwierzę znajduje się blisko czy daleko od myśliwego. Dzięki tym właściwościom mikotu myśliwi mogą lepiej ocenić sytuację polowania i dostosować swoje działania odpowiednio.

Warto podkreślić, że właściwe stosowanie mikotu wymaga znajomości zwyczajów i zachowań poszczególnych gatunków dzikiej zwierzyny oraz przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących polowań i używania wabików łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj mikot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

muszla

muszla trytona używana jako doskonały wabik na jelenie. Pozwala najlepiej naśladować głos ryczącego byka.

magazynek

pojemnik na naboje w repetowanej i samopowtarzalnej broni myśliwskiej

maisz, maisz, maiż

młody niedoświadczony ptak łowczy.

motylica

inaczej choroba motylicza.

mierzenie

celowanie do zwierzyny

matecznik

bezpieczna ostoja zwierzyny w kniei.

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

mykita

lis

mikot

wabik używany do wabienia kozłów.

miękki na strzał

o zwierzynie mało odpornej na strzał.