Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: badyle

badyle

1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.

Badyle to nogi daniela, jelenia i łosia, które są używane do celów łowieckich. Są one zazwyczaj wykonane z drewna lub metalu i są przymocowane do nóg zwierzęcia. Badyle służą do wspomagania łowienia, ponieważ umożliwiają myśliwym śledzenie i polowanie na zwierzynę. Badyle są również używane do oznaczania zdobyczy myśliwych.

Badyle są również używane jako poroże badylarza. Poroże badylarza jest rodzajem ozdoby, która jest noszona przez myśliwych podczas polowań. Jest to rodzaj ozdoby, która ma na celu wyróżnienie myśliwego spośród innych. Poroże badylarza składa się z kilku badyli, które są połączone ze sobą i przytwierdzone do paska noszonego przez myśliwego. Badyle mogą być wykonane z drewna lub metalu i mogą mieć różne kształty i rozmiary.

Badyle są ważnym elementem łowiectwa i służą do oznaczenia zdobyczy myśliwych oraz do wyróżniania ich społecznie. Służy to również jako symbol dumy i honoru dla myśliwych, którzy odnoszą sukcesy w swoich polowaniach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj badyle w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.

bydleń jeleni, bydleń jeleni (Hypoderma diana Br)

szkodliwa muchówka, której larwy pasożytują w ciele jelenia, samy i łosia.

babrzysko, babrzysko, brochowisko

błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

bokobrody

kępy sierści na policzkach rysia.

bielactwo

inaczej albinizm.

bażant kaukaski

inaczej bażant zwyczajny.