Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bażant kaukaski

bażant kaukaski

inaczej bażant zwyczajny.

Bażant kaukaski, zwany także bażantem zwyczajnym, to gatunek ptaka z rodziny bażantowatych (Phasianidae), występujący głównie w Europie i Azji. Charakteryzuje się on średnimi rozmiarami, osiągając długość ciała od 40 do 50 cm oraz masę ciała między 500 a 800 g. Symbolicznie długa szyja oraz ogon są wyraźnymi cechami morfologicznymi tego gatunku. Ubarwienie bażanta kaukaskiego jest charakterystyczne: głowa i szyja pokryte są piórami czarnymi, natomiast reszta ciała ma brązową barwę z białymi plamami.

Miejsce zamieszkania i siedlisko bażanta kaukaskiego to głównie tereny otwarte takie jak pola uprawne, pastwiska czy lasy liściaste. W warunkach naturalnych jego dieta opiera się na roślinach, w tym trawach, nasionach i owocach. Ptaki te są aktywne zarówno w dzień, jak i częściowo w nocy. Bażanty kaukaskie stanowią ważny obiekt polowań ze względu na swoje walory spożywcze oraz atrakcyjność myśliwską. Polowanie na te ptaki jest uznane za trudne ze względu na ich szybkość oraz zdolność do unikania niebezpieczeństwa.

Bażanty kaukaskie odgrywają istotną rolę zarówno dla populacji dzikich ptaków, jak i dla łowiectwa. Jako obiekty chętnie wykorzystywane przez myśliwych przechodzą różne procesy hodowlane oraz ochronne mające na celu zachowanie zdrowych populacji tego gatunku w środowisku naturalnym. Dzięki temu stanowią one istotny element ekosystemów w których występują.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bażant kaukaski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

bek

1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)