Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bażant kaukaski

bażant kaukaski

inaczej bażant zwyczajny.

Bażant kaukaski, zwany także bażantem zwyczajnym, to gatunek ptaka z rodziny bażantowatych (Phasianidae), występujący głównie w Europie i Azji. Charakteryzuje się on średnimi rozmiarami, osiągając długość ciała od 40 do 50 cm oraz masę ciała między 500 a 800 g. Symbolicznie długa szyja oraz ogon są wyraźnymi cechami morfologicznymi tego gatunku. Ubarwienie bażanta kaukaskiego jest charakterystyczne: głowa i szyja pokryte są piórami czarnymi, natomiast reszta ciała ma brązową barwę z białymi plamami.

Miejsce zamieszkania i siedlisko bażanta kaukaskiego to głównie tereny otwarte takie jak pola uprawne, pastwiska czy lasy liściaste. W warunkach naturalnych jego dieta opiera się na roślinach, w tym trawach, nasionach i owocach. Ptaki te są aktywne zarówno w dzień, jak i częściowo w nocy. Bażanty kaukaskie stanowią ważny obiekt polowań ze względu na swoje walory spożywcze oraz atrakcyjność myśliwską. Polowanie na te ptaki jest uznane za trudne ze względu na ich szybkość oraz zdolność do unikania niebezpieczeństwa.

Bażanty kaukaskie odgrywają istotną rolę zarówno dla populacji dzikich ptaków, jak i dla łowiectwa. Jako obiekty chętnie wykorzystywane przez myśliwych przechodzą różne procesy hodowlane oraz ochronne mające na celu zachowanie zdrowych populacji tego gatunku w środowisku naturalnym. Dzięki temu stanowią one istotny element ekosystemów w których występują.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bażant kaukaski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

basior

dorosły samiec wilka.

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

bury

gwarowe określenie wilka.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)