Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Brenneke

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na obwodzie, czepiec balistyczny w części czołowej i przybitki przykręconą do dna. Ciężar Brenneki wynosi: kal. 20 - 22,75 g, 16 - 23,65 g, 12 - 31,75 g.

Brenneke to ołowiany pocisk, który został skonstruowany przez niemiecką firmę Wilhelm Brennecke. Jest on stosowany do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma on kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na obwodzie, a także czepiec balistyczny w części czołowej i przybitki przykręconej do dna. Ciężar Brenneki jest różny w zależności od kalibru. W kalibrze 20 wynosi on 22,75 g, w 16 - 23,65 g, a w 12 - 31,75 g.

Pociski Brenneke są bardzo popularne wśród myśliwych ze względu na swoje wysokie parametry balistyczne i dużą siłę rażenia. Są one również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu są one idealnym rozwiązaniem dla myśliwych poszukujących precyzyjnych i skutecznych pocisków do swojej broni.

Warto zaznaczyć, że ten rodzaj pocisku charakteryzuje się również dobrą stabilnością lotu oraz dokładnością trafienia. Dzięki specyficznej konstrukcji i kształtowi Brenneke sprawdza się doskonale podczas polowań na zwierzynę leśną, taką jak dziki czy jelenie, gdzie istotna jest duża siła rażenia oraz wgryz pocisku w mięśnie zwierzęcia dla zapewnienia szybkiej śmiertelnej rany.

Ponadto, Brenneke znajduje zastosowanie także podczas polowań w warunkach ograniczonej widoczności lub zmiennej pogody dzięki swojej stabilności i skuteczności przy różnych warunkach atmosferycznych oraz na różnych dystansach strzału.

Brenneke jest również ceniony ze względu na to, że minimalizuje ryzyko odbicia się od łupu poprzez charakterystyczny sposób ekspansji oraz penetrowania tkanek zwierzęcia. To sprawia, że jest to doskonały wybór dla społeczności myśliwskiej poszukującej skutecznych i bezpiecznych rozwiązań podczas polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Brenneke w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.

babrzysko, babrzysko, brochowisko

błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

bączek

inaczej antabka.

berdebuska

nazwa jednej z dawnych strzelb.

bekas dubelt

inaczej dubelt.

broń odprzodowa

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.

bokobrody

kępy sierści na policzkach rysia.