Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Brenneke

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na obwodzie, czepiec balistyczny w części czołowej i przybitki przykręconą do dna. Ciężar Brenneki wynosi: kal. 20 - 22,75 g, 16 - 23,65 g, 12 - 31,75 g.

Brenneke to ołowiany pocisk, który został skonstruowany przez niemiecką firmę Wilhelm Brennecke. Jest on stosowany do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma on kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na obwodzie, a także czepiec balistyczny w części czołowej i przybitki przykręconej do dna.

Ciężar Brenneki jest różny w zależności od kalibru. W kalibrze 20 wynosi on 22,75 g, w 16 - 23,65 g, a w 12 - 31,75 g.

Pociski Brenneke są bardzo popularne wśród myśliwych ze względu na swoje wysokie parametry balistyczne i dużą siłę rażenia. Są one również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu są one idealnym rozwiązaniem dla myśliwych poszukujących precyzyjnych i skutecznych pocisków do swojej broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Brenneke w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bydleń jeleni, bydleń jeleni (Hypoderma diana Br)

szkodliwa muchówka, której larwy pasożytują w ciele jelenia, samy i łosia.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

basior

dorosły samiec wilka.

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)

bekas kszyk

inaczej kszyk.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)