Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bobki

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.

Bobki to odchody zwierząt łownych, które są często wykorzystywane przez myśliwych do śledzenia i identyfikacji zwierząt. Bobki są zazwyczaj składane w miejscach, w których zwierzęta często przebywają, takich jak pola, lasy i łąki. Mogą być one używane do określenia, gdzie znajduje się dany gatunek zwierzęcia, a także do określenia jego liczebności.

Bobki są również używane do określenia wieku i płci danego zwierzęcia. Bobki młodych osobników są mniejsze i bardziej miękkie niż bobki starszych osobników. Bobki samców są zazwyczaj większe niż bobki samic. Myśliwi mogą również określić płeć danego zwierzęcia poprzez obserwowanie jego bobków.

Bobki mogą być również używane do określenia stanu zdrowia danego gatunku. Jeśli bobki są małe i twarde, może to oznaczać, że dany gatunek jest niedożywiony lub chory. Z drugiej strony, jeśli bobki są duże i miękkie, może to oznaczać, że dany gatunek jest w dobrej kondycji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bobki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

bębnienie

zachowanie zajęcy w celu odstraszenia wroga; siadają wtedy na zadzie i przednimi skokami biją o ziemię.

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

bury

gwarowe określenie wilka.

bezpiecznik

mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.

bieg myśliwski

współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.