Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: białozór

białozór

inaczej sokół białozór.

Białozór jest ptakiem drapieżnym z rodziny sokołów. Jego wygląd jest bardzo charakterystyczny - ma duże, mocne skrzydła i długą, smukłą szyję. Jego upierzenie jest białe z ciemnymi plamami na głowie i szyi. Ma też ciemne oczy i nogi.

Białozór żyje w Europie, Azji i Afryce Północnej. Lubi pola, lasy i tereny łąkowe. Jest aktywny w dzień, a jego dieta składa się głównie z owadów, ptaków i małych ssaków. Poluje na nich z powietrza, wykorzystując swoje doskonałe umiejętności lotu.

Białozóry są monogamiczne i budują gniazda na drzewach lub skałach. Samica składa od 2 do 4 jaj, które oboje rodziców wysiaduje przez okres około 30 dni. Młode ptaki opuszczają gniazdo po około 6 tygodniach od wyklucia. Białozóry są chronione przez prawo międzynarodowe i szacowane na około 100 000 par na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj białozór w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

bobrowanie

szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

bulgot

jeden z charakterystycznych głosów wydawanych podczas toków przez koguty cietrzewia.

bielactwo

inaczej albinizm.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

baranek

inaczej kszyk.