Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bażantowate

bażantowate, bażantowate (Phasianidae)

rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.

Bażantowate to rodzina ptaków z rzędu kuraków, obejmująca około 20 gatunków. Są one rozpowszechnione na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce żyją dziko trzy gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka. Bażantowate charakteryzują się dużymi rozmiarami, długimi nogami, a także charakterystycznym długim ogonem. Ich upierzenie jest zazwyczaj ciemne lub brązowe, a pióra bardzo miękkie i delikatne.

Ptaki te posiadają duże, okrągłe oczy oraz silny dziób. Skrzydła bażantowatych są dość krótkie i szerokie, umożliwiając im szybkie i zwinne loty. Głównie żywią się owadami, ale także innymi małymi zwierzętami oraz nasionami roślin. Siedliska bażantowatych obejmują pola uprawne, lasy oraz parki narodowe. Są aktywne zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, a ich głosy słyszalne są na odległość kilku kilometrów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bażantowate w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.

bekas funtowy

gwarowe określenie dubella.

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

brochowisko

inaczej babrzysko.

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.