Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: błotniaki

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

Błotniaki to ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych, które występują w Europie, Azji i Afryce. Są one dość duże, osiągając długość od 40 do 50 cm i rozpiętość skrzydeł od 90 do 110 cm. Ich szare upierzenie z ciemnymi plamami i brązowymi smugami na skrzydłach sprawia, że są one trudne do zauważenia w otoczeniu. Błotniaki mają długie nogi i szerokie skrzydła, co pozwala im na szybkie i precyzyjne manewrowanie w powietrzu.

Błotniaki żywią się głównie owadami, ale także innymi małymi zwierzętami, takimi jak myszy i ptaki. Wykorzystują swoje szybkie loty i precyzyjne manewry do polowania na ofiary. Siedliskiem błotniaków są otwarte przestrzenie, takie jak łąki, pastwiska i pola uprawne. W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: błotniak stawowy, błotniak zbożowy i błotniak popielaty.

Błotniaki są ważnymi czynnikami ekologicznymi, ponieważ ich dieta obejmuje wiele szkodników rolnych. Ponadto ich pióra są używane do produkcji odzieży i akcesoriów łowieckich. Biorąc pod uwagę ich znaczenie ekologiczne i gospodarcze, ważne jest, aby chronić te ptaki przed niszczącym wpływem czynników antropogenicznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj błotniaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

baranek

inaczej kszyk.

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

bokobrody

kępy sierści na policzkach rysia.

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

bigle

angielska rasa psów gończych.

budka

1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.

bekas kszyk

inaczej kszyk.