Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: błotniaki

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

Błotniaki to ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych, które występują w Europie, Azji i Afryce. Są one dość duże, osiągając długość od 40 do 50 cm i rozpiętość skrzydeł od 90 do 110 cm. Ich szare upierzenie z ciemnymi plamami i brązowymi smugami na skrzydłach sprawia, że są one trudne do zauważenia w otoczeniu. Błotniaki mają długie nogi i szerokie skrzydła, co pozwala im na szybkie i precyzyjne manewrowanie w powietrzu.

Błotniaki żywią się głównie owadami, ale także innymi małymi zwierzętami, takimi jak myszy i ptaki. Wykorzystują swoje szybkie loty i precyzyjne manewry do polowania na ofiary. Siedliskiem błotniaków są otwarte przestrzenie, takie jak łąki, pastwiska i pola uprawne. W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: błotniak stawowy, błotniak zbożowy i błotniak popielaty.

Błotniaki są ważnymi czynnikami ekologicznymi, ponieważ ich dieta obejmuje wiele szkodników rolnych. Ponadto ich pióra są używane do produkcji odzieży i akcesoriów łowieckich. Biorąc pod uwagę ich znaczenie ekologiczne i gospodarcze, ważne jest, aby chronić te ptaki przed niszczącym wpływem czynników antropogenicznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj błotniaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.

biała stopa

teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.

bażant kaukaski

inaczej bażant zwyczajny.

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

basior

dorosły samiec wilka.