Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: błotniaki

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

Błotniaki to ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych, które występują w Europie, Azji i Afryce. Charakteryzują się dość dużymi rozmiarami, osiągając długość od 40 do 50 cm i rozpiętość skrzydeł od 90 do 110 cm. Ich szare upierzenie z ciemnymi plamami i brązowymi smugami na skrzydłach sprawia, że są trudne do zauważenia w otoczeniu. Błotniaki posiadają długie nogi i szerokie skrzydła, co umożliwia im szybkie i precyzyjne manewrowanie w powietrzu.

Te ptaki żywią się głównie owadami, ale także innymi małymi zwierzętami, takimi jak myszy i ptaki. Wykorzystują swoje szybkie loty i precyzyjne manewry do polowania na ofiary. Siedliskiem błotniaków są otwarte przestrzenie, takie jak łąki, pastwiska i pola uprawne. W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: błotniak stawowy, błotniak zbożowy i błotniak popielaty.

Ze względu na ich dietę, błotniaki są ważnymi czynnikami ekologicznymi, ponieważ odławiają wiele szkodników rolnych. Ponadto ich pióra są wykorzystywane do produkcji odzieży i akcesoriów łowieckich. Z uwagi na ich znaczenie ekologiczne i gospodarcze konieczne jest ochrona tych ptaków przed niszczącym wpływem czynników antropogenicznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj błotniaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

bekas kszyk

inaczej kszyk.

badylarz

byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.

bić

1) o ptaku łowczym: uderzać na zdobycz;
2) o broni myśliwskiej: strzelać.

bulgot

jeden z charakterystycznych głosów wydawanych podczas toków przez koguty cietrzewia.

bażantowate, bażantowate (Phasianidae)

rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.