Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: błotniaki

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

Błotniaki to ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych, które występują w Europie, Azji i Afryce. Charakteryzują się dość dużymi rozmiarami, osiągając długość od 40 do 50 cm i rozpiętość skrzydeł od 90 do 110 cm. Ich szare upierzenie z ciemnymi plamami i brązowymi smugami na skrzydłach sprawia, że są trudne do zauważenia w otoczeniu. Błotniaki posiadają długie nogi i szerokie skrzydła, co umożliwia im szybkie i precyzyjne manewrowanie w powietrzu.

Te ptaki żywią się głównie owadami, ale także innymi małymi zwierzętami, takimi jak myszy i ptaki. Wykorzystują swoje szybkie loty i precyzyjne manewry do polowania na ofiary. Siedliskiem błotniaków są otwarte przestrzenie, takie jak łąki, pastwiska i pola uprawne. W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: błotniak stawowy, błotniak zbożowy i błotniak popielaty.

Ze względu na ich dietę, błotniaki są ważnymi czynnikami ekologicznymi, ponieważ odławiają wiele szkodników rolnych. Ponadto ich pióra są wykorzystywane do produkcji odzieży i akcesoriów łowieckich. Z uwagi na ich znaczenie ekologiczne i gospodarcze konieczne jest ochrona tych ptaków przed niszczącym wpływem czynników antropogenicznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj błotniaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekanie

akt płciowy u jeleni i danieli.

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.

bekas funtowy

gwarowe określenie dubella.

bezpiecznik

mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.

baranek

inaczej kszyk.

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)

bok

inaczej nadlufka.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.

berdebuska

nazwa jednej z dawnych strzelb.