Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bałwan

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

Bałwan to wypchany lub zrobiony z tektury ptak polny, najczęściej cietrzew, który jest umieszczony na żerdce, zwanej bałwanicą. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania na ptaki. Bałwan jest umieszczany w koronie drzewa, przeważnie brzozy, aby przyciągnąć ptaki.

Bałwan może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra, sierść lub pióra. Najczęściej jednak używa się skóry lub sierści, aby uzyskać naturalny wygląd. Skóra lub sierść są następnie wypchane i osadzone na żerdce. Żerdka musi być odpowiednio długa, aby bałwan mógł być umieszczony w koronie drzewa.

Bałwan może być również wykonany z tektury lub innych materiałów syntetycznych. W tym przypadku bałwan jest tworzony z tektury i malowany na odpowiedni kolor, aby przyciągnąć ptaki. Następnie makieta jest osadzona na żerdce i umieszczona w koronie drzewa.

Bałwan jest skuteczną metodą polowania na ptaki i może być stosowany przez myśliwych do polowania na ptaki polne. Jest to bardzo starożytna metoda polowania i nadal jest stosowana we współczesnym łowiectwie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałwan w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekanie

akt płciowy u jeleni i danieli.

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

budka

1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.

berło

drążek na który sadza się ptaka łowczego,

baran, baran, tryk

dorosły samiec muflona.

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

buszówka

inaczej buszowanie.

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.