Definicja hasła: bałwan
- bałwan, bałwan, cień
wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.
Bałwan to wypchany lub zrobiony z tektury ptak polny, najczęściej cietrzew, który jest umieszczony na żerdce, zwanej bałwanicą. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania na ptaki. Bałwan jest umieszczany w koronie drzewa, przeważnie brzozy, aby przyciągnąć ptaki.
Bałwan może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra, sierść lub pióra. Najczęściej jednak używa się skóry lub sierści, aby uzyskać naturalny wygląd. Skóra lub sierść są następnie wypchane i osadzone na żerdce. Żerdka musi być odpowiednio długa, aby bałwan mógł być umieszczony w koronie drzewa.
Bałwan może być również wykonany z tektury lub innych materiałów syntetycznych. W tym przypadku bałwan jest tworzony z tektury i malowany na odpowiedni kolor, aby przyciągnąć ptaki. Następnie makieta jest osadzona na żerdce i umieszczona w koronie drzewa.
Bałwan jest skuteczną metodą polowania na ptaki i może być stosowany przez myśliwych do polowania na ptaki polne. Jest to bardzo starożytna metoda polowania i nadal jest stosowana we współczesnym łowiectwie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałwan w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bigle
angielska rasa psów gończych.
- broń odtylcowa
broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)
- bażant kaukaski
inaczej bażant zwyczajny.
- buchtowanie
rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.
- bębnienie
zachowanie zajęcy w celu odstraszenia wroga; siadają wtedy na zadzie i przednimi skokami biją o ziemię.
- bieg myśliwski
współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.
- bokobrody
kępy sierści na policzkach rysia.
- bruzda
1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.