Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bałwan

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

Bałwan to wypchany lub zrobiony z tektury ptak polny, najczęściej cietrzew, który jest umieszczony na żerdce, zwanej bałwanicą. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania na ptaki. Bałwan jest umieszczany w koronie drzewa, przeważnie brzozy, aby przyciągnąć ptaki.

Bałwan może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra, sierść lub pióra. Najczęściej jednak używa się skóry lub sierści, aby uzyskać naturalny wygląd. Skóra lub sierść są następnie wypchane i osadzone na żerdce. Żerdka musi być odpowiednio długa, aby bałwan mógł być umieszczony w koronie drzewa.

Bałwan może być również wykonany z tektury lub innych materiałów syntetycznych. W tym przypadku bałwan jest tworzony z tektury i malowany na odpowiedni kolor, aby przyciągnąć ptaki. Następnie makieta jest osadzona na żerdce i umieszczona w koronie drzewa.

Bałwan jest skuteczną metodą polowania na ptaki i może być stosowany przez myśliwych do polowania na ptaki polne. Jest to bardzo starożytna metoda polowania i nadal jest stosowana we współczesnym łowiectwie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałwan w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

beczenie

1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

budan

inaczej kureń.

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.