Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bałwan

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

Bałwan to wypchany lub zrobiony z tektury ptak polny, najczęściej cietrzew, który jest umieszczony na żerdce, zwanej bałwanicą. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania na ptaki. Bałwan jest umieszczany w koronie drzewa, przeważnie brzozy, aby przyciągnąć ptaki.

Bałwan może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra, sierść lub pióra. Najczęściej jednak używa się skóry lub sierści, aby uzyskać naturalny wygląd. Skóra lub sierść są następnie wypchane i osadzone na żerdce. Żerdka musi być odpowiednio długa, aby bałwan mógł być umieszczony w koronie drzewa.

Bałwan może być również wykonany z tektury lub innych materiałów syntetycznych. W tym przypadku bałwan jest tworzony z tektury i malowany na odpowiedni kolor, aby przyciągnąć ptaki. Następnie makieta jest osadzona na żerdce i umieszczona w koronie drzewa.

Bałwan jest skuteczną metodą polowania na ptaki i może być stosowany przez myśliwych do polowania na ptaki polne. Jest to bardzo starożytna metoda polowania i nadal jest stosowana we współczesnym łowiectwie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałwan w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

brodzące, brodzące (Ciconiformes)

rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

baran, baran, tryk

dorosły samiec muflona.

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

budan

inaczej kureń.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

bok

inaczej nadlufka.