Definicja hasła: bałwan
- bałwan, bałwan, cień
wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.
Bałwan to wypchany lub zrobiony z tektury cietrzew, który jest umieszczony na żerdce, zwanej bałwanicą. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania na ptaki. Bałwan jest umieszczany w koronie drzewa, przeważnie brzozy, aby przyciągnąć cietrzewie.
Bałwan może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra, sierść lub pióra. Najczęściej jednak używa się skóry lub sierści, aby uzyskać naturalny wygląd. Skóra lub sierść są następnie wypchane i osadzone na żerdce. Żerdka musi być odpowiednio długa, aby bałwan mógł być umieszczony w koronie drzewa.
Bałwan może być również wykonany z tektury lub innych materiałów syntetycznych. W tym przypadku bałwan jest tworzony z tektury i malowany na odpowiedni kolor, aby przyciągnąć cietrzewie. Następnie makieta jest osadzona na żerdce i umieszczona w koronie drzewa.
Bałwan jest skuteczną metodą polowania na ptaki i może być stosowany przez myśliwych do polowania na cietrzewie. Jest to bardzo starożytna metoda polowania i nadal jest stosowana we współczesnym łowiectwie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałwan w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)
gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)
- bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)
ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)
- borówka
przeważnie drewniana trąbka myśliwska.
- biegasowy
określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.
- brzemienna
jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.
- bobrowe
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.
- bukowisko
okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).
- bydleń jeleni, bydleń jeleni (Hypoderma diana Br)
szkodliwa muchówka, której larwy pasożytują w ciele jelenia, samy i łosia.
- broń myśliwska
broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)
- buchtowanie
rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.