Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bałwan

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

Bałwan to wypchany lub zrobiony z tektury cietrzew, który jest umieszczony na żerdce, zwanej bałwanicą. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania na ptaki. Bałwan jest umieszczany w koronie drzewa, przeważnie brzozy, aby przyciągnąć cietrzewie.

Bałwan może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra, sierść lub pióra. Najczęściej jednak używa się skóry lub sierści, aby uzyskać naturalny wygląd. Skóra lub sierść są następnie wypchane i osadzone na żerdce. Żerdka musi być odpowiednio długa, aby bałwan mógł być umieszczony w koronie drzewa.

Bałwan może być również wykonany z tektury lub innych materiałów syntetycznych. W tym przypadku bałwan jest tworzony z tektury i malowany na odpowiedni kolor, aby przyciągnąć cietrzewie. Następnie makieta jest osadzona na żerdce i umieszczona w koronie drzewa.

Bałwan jest skuteczną metodą polowania na ptaki i może być stosowany przez myśliwych do polowania na cietrzewie. Jest to bardzo starożytna metoda polowania i nadal jest stosowana we współczesnym łowiectwie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałwan w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.

biegasowy

określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

bukowisko

okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).

bydleń jeleni, bydleń jeleni (Hypoderma diana Br)

szkodliwa muchówka, której larwy pasożytują w ciele jelenia, samy i łosia.

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.