Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bałwan

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

Bałwan to wypchany lub zrobiony z tektury cietrzew, który jest umieszczony na żerdce, zwanej bałwanicą. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania na ptaki. Bałwan jest umieszczany w koronie drzewa, przeważnie brzozy, aby przyciągnąć cietrzewie.

Bałwan może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra, sierść lub pióra. Najczęściej jednak używa się skóry lub sierści, aby uzyskać naturalny wygląd. Skóra lub sierść są następnie wypchane i osadzone na żerdce. Żerdka musi być odpowiednio długa, aby bałwan mógł być umieszczony w koronie drzewa.

Bałwan może być również wykonany z tektury lub innych materiałów syntetycznych. W tym przypadku bałwan jest tworzony z tektury i malowany na odpowiedni kolor, aby przyciągnąć cietrzewie. Następnie makieta jest osadzona na żerdce i umieszczona w koronie drzewa.

Bałwan jest skuteczną metodą polowania na ptaki i może być stosowany przez myśliwych do polowania na cietrzewie. Jest to bardzo starożytna metoda polowania i nadal jest stosowana we współczesnym łowiectwie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałwan w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

baranek

inaczej kszyk.

budowisko

inaczej gawra.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

baran, baran, tryk

dorosły samiec muflona.

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.

bieleć

o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.