Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bezpiecznik

bezpiecznik

mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.

Bezpiecznik - mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym oddaniem strzału, chroniący użytkownika i inne osoby przed niebezpieczeństwem. W broni palnej bezpiecznik może przyjmować różne formy, takie jak przyciski, dźwignie lub przełączniki, a jego główną funkcją jest uniemożliwienie przypadkowego wylądowania pocisku. Bezpiecznik może być wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia, które uniemożliwiają oddanie strzału, gdy bezpiecznik nie jest prawidłowo ustawiony, co podnosi poziom bezpieczeństwa w użytkowaniu broni palnej.

W kontekście myślistwa bezpiecznik odgrywa kluczową rolę ze względu na konieczność dbania o bezpieczeństwo innych osób oraz unikania przypadkowego strzelania do zwierząt. Stanowi istotny element prewencyjny podczas polowań na duże zwierzęta, takie jak jelenie czy dziki. Jego poprawne ustawienie zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed wypadkowym oddaniem strzału i minimalizuje ryzyko poważnych incydentów.

Ponadto, zastosowanie bezpiecznika w celach obronnych pełni istotną rolę w prewencji nieuprawnionego użycia broni palnej przez osoby trzecie. Dzięki niemu ograniczone jest ryzyko wykorzystania broni przez niepowołane osoby oraz zapobiegane są potencjalne zagrożenia dla innych jednostek.

Bezpiecznik stanowi integralną część broni palnej i ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia jej bezpiecznego użytkowania. Poprzez umożliwianie użytkownikowi kontroli nad procesem oddawania strzałów, zapewnia skuteczną ochronę przed niezamierzonymi sytuacjami wystrzałowymi oraz minimalizuje ryzyko potencjalnych obrażeń lub strat materialnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bezpiecznik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bierczy, bierczy, chwatny

chart, który po dogonieniu zwierza natychmiast chwyta go zręcznie.

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

buszówka

inaczej buszowanie.

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

bekas kszyk

inaczej kszyk.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

bigle

angielska rasa psów gończych.

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.