Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: brew

brew, brew, korale, róża

u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.

Brew to charakterystyczny element ustroju niektórych ptaków, występujący nad okiem. Jest czerwoną naroślą, która przyjmuje kształt półksiężyca. Typowo spotykana u ptaków takich jak głuszec i cietrzew, brew jest istotnym elementem ich ubarwienia. W przypadku głuszca jest wyraźna i stanowi istotny detal wyglądu, podczas gdy u cietrzewia może być mniej widoczna, lecz również pełni istotną rolę w ubarwieniu.

Funkcje brew są wielorakie. Po pierwsze, stanowi ona pewnego rodzaju ochronę dla oka ptaka - chroni je przed słońcem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie jednak może być elementem komunikacji między ptakami, służąc do wyrażania emocji oraz sygnalizowania obecności. Zauważono również, że brew może pomóc w rozróżnianiu płci - zazwyczaj u samców jest jaśniejsza niż u samic.

Brew jest ważnym elementem ustroju ptaków, pełniącym funkcje ochronne i komunikacyjne. Jego obecność lub brak może pomóc w identyfikacji gatunku oraz określeniu płci danego ptaka poprzez barwę i kształt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj brew w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

beczenie

1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).

brew, brew, korale, róża

u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

baza paszowa

żer dostępny dla zwierzyny w danym łowisku.

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

bierczy, bierczy, chwatny

chart, który po dogonieniu zwierza natychmiast chwyta go zręcznie.

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)