Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: berdanka

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

Berdanka to karabin myśliwski, który powstał poprzez przeróbkę wojskowego karabinu systemu Berdana. System Berdana stanowił rosyjski wzór opracowany przez inżyniera Siergieja Ivanowicza Berdana w 1868 roku. Wprowadzony do użycia w armii rosyjskiej i innych państwach WNP, był jednym z pierwszych systemów karabinów masowo produkowanych. Berdanka cechuje się długą lufą około 50 cm oraz wagą w granicach 4 kg. Posiada magazynek na pięć naboi, co czyni ją skutecznym narzędziem w polowaniach na większe zwierzęta, takie jak łosie, dziki czy jelenie. Jej popularność wśród myśliwych wynika także z łatwości obsługi oraz niskiej ceny. Ponadto, karabin ten charakteryzuje się wytrzymałością i długotrwałą sprawnością, co sprawia, że może służyć przez wiele lat bez konieczności naprawy czy wymiany części.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj berdanka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bielactwo

inaczej albinizm.

blaski

inaczej trzeszcze.

batalion, bojownik, batalion, bojownik (Philoma- chus pugnax L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Długość samca 30-33 cm, samicy 24- 27 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 57-60 cm oraz 45-50 cm. Ma dość wysokie nogi, prosty (...)

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

brochowisko

inaczej babrzysko.

biała broń

broń do walki wręcz (miecze, szable, bagnety itp.). We współczesnym łowiectwie kordelas i nóż

bruceloza

inaczej choroba Banga.

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

bekanie

akt płciowy u jeleni i danieli.

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace (...)