Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: berdanka

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

Berdanka to rodzaj karabinu wojskowego, który został przerobiony do użytku myśliwskiego. System Berdana został opracowany w 1868 roku przez rosyjskiego inżyniera Siergieja Ivanowicza Berdana. Karabin ten był wykorzystywany w armii rosyjskiej i innych armiach państw Wspólnoty Niepodległych. System Berdana był jednym z pierwszych systemów karabinów, które zostały opracowane na skalę masową.

Berdanka jest przerobionym do użytku myśliwskiego karabinem wojskowym systemu Berdana. Jest to jeden z najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych karabinów myśliwskich. Karabin ten ma długość lufy około 50 cm i waży około 4 kg. Posiada on również magazynek na pięć naboi, co czyni go bardzo skutecznym narzędziem do polowań.

Berdanka jest bardzo popularna wśród myśliwych ze względu na jej niską cenę i łatwość obsługi. Jest to idealne narzędzie do polowań na łosie, dziki, jelenie i inne duże zwierzęta. Karabin ten jest również bardzo trwały i może służyć przez wiele lat bez potrzeby naprawy lub wymiany części.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj berdanka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bury

gwarowe określenie wilka.

biała broń

broń do walki wręcz (miecze, szable, bagnety itp.). We współczesnym łowiectwie kordelas i nóż

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

bobrowanie

szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

budka

1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.