Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: berdanka

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

Berdanka to rodzaj karabinu wojskowego, który został przerobiony do użytku myśliwskiego. System Berdana został opracowany w 1868 roku przez rosyjskiego inżyniera Siergieja Ivanowicza Berdana. Karabin ten był wykorzystywany w armii rosyjskiej i innych armiach państw Wspólnoty Niepodległych. System Berdana był jednym z pierwszych systemów karabinów, które zostały opracowane na skalę masową.

Berdanka jest przerobionym do użytku myśliwskiego karabinem wojskowym systemu Berdana. Jest to jeden z najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych karabinów myśliwskich. Karabin ten ma długość lufy około 50 cm i waży około 4 kg. Posiada on również magazynek na pięć naboi, co czyni go bardzo skutecznym narzędziem do polowań.

Berdanka jest bardzo popularna wśród myśliwych ze względu na jej niską cenę i łatwość obsługi. Jest to idealne narzędzie do polowań na łosie, dziki, jelenie i inne duże zwierzęta. Karabin ten jest również bardzo trwały i może służyć przez wiele lat bez potrzeby naprawy lub wymiany części.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj berdanka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

bielak

inaczej zając bielak.

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

biała stopa

teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

bok

inaczej nadlufka.

babrzysko, babrzysko, brochowisko

błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)