Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku piór, samica szaro- brązowa. Długość ciała samca 79 cm, dł. skrzydła 25 cm, dł. ogona 52 cm, ciężar do 1500 g; samica - dł. skrzydła 22 cm, dł. ogona 29-30 cm, ciężar do 1 kg. Mimo że dobrze znosi nasze warunki klimatyczne, bez pomocy człowieka (sztuczne hodowle, dokarmianie, ochrona) wyginąłby w ciągu kilku lat. B. zamieszkuje prześwietlone lasy liściaste i mieszane z bogatym podszytem, zarośla nadrzeczne, zagajniki wśród pól. Żywi się młodymi pędami, jagodami,, nasionami i owadami. Młode do szóstego tygodnia zjadają owady, pająki, drobne ślimaki. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym roku życia. Po wiosennych tokach samica znosi da ziemi 6-18 oliwkowo-brązowych jaj, które wysiaduje przez 24-25 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Bażant ma duże znaczenie w gospodarce łowieckiej. Poluje się na niego w jesieni i w zimie.

Bażant zwyczajny (Phasianus colchicus) – ptak łowny z rodziny bażantowatych, należącej do rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, a do Polski został sprowadzony w XVIII wieku. Samiec charakteryzuje się barwnym upierzeniem o metalicznym połysku piór, natomiast samica jest szaro-brązowa. Samiec osiąga długość ciała 79 cm, długość skrzydła 25 cm, długość ogona 52 cm i waży do 1500 g, podczas gdy samica ma długość skrzydła 22 cm, długość ogona 29-30 cm i waży do 1 kg.

Bażant zwyczajny zamieszkuje przede wszystkim prześwietlone lasy liściaste i mieszane z bogatym podszytem, zarośla nadrzeczne oraz zagajniki wśród pól. Jego dietę stanowią młode pędy, jagody, nasiona i owady, a młode do szóstego tygodnia życia spożywają owady, pająki oraz drobne ślimaki. Ptak ten osiąga dojrzałość płciową już w pierwszym roku życia. Samica składa na ziemi od 6 do 18 oliwkowo-brązowych jaj po wiosennych tokach, są one wysiadywane przez około 24-25 dni, a pisklęta są zagniazdownikami.

Bażant zwyczajny ma duże znaczenie w gospodarce łowieckiej i poluje się na niego głównie jesienią i zimą. Mimo że potrafi dobrze przystosować się do warunków klimatycznych w Polsce, bez pomocy człowieka w postaci sztucznych hodowli, dokarmiania oraz ochrony populacji mógłby wyginąć w ciągu kilku lat.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

bek

1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.

bok

inaczej nadlufka.

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.