Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bóbr europejski

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace mające na celu zwiększenie liczebności bobrów i przywrócenie ich na tereny, z których dawno już zostały wyparte.

Bóbr europejski (Castor fiber) - gatunek ssaka z rodziny bobrowatych. Jest to największy gryzoń występujący w Europie, charakteryzujący się mocnymi zębami i wodoodpornym futrem. Jednym z charakterystycznych cech tego gatunku jest zdolność do budowania tam, spiętrzających wodę i tworzenia terenów podmokłych - zarośli i podmokłych łąk.

Na ziemiach polskich bóbr europejski odgrywał historycznie ogromne znaczenie jako zwierzę łowne, ze względu na swoje futro i mięso. W wyniku jednak przełowienia oraz utraty siedlisk gatunek ten został wyparty z wielu obszarów i wymagał ochrony. Obecnie na podstawie prawa ochrony przyrody bóbr europejski znajduje się pod ścisłą ochroną.

Współcześnie Polski Związek Łowiecki prowadzi intensywne prace mające na celu zwiększenie liczebności bobrów i przywrócenie ich na tereny, z których zostały wcześniej wyparte. Działania te obejmują m.in. reintrodukcję bobrów poprzez przeniesienie osobników do nowych obszarów oraz prowadzenie działań mających na celu odtworzenie siedlisk sprzyjających temu gatunkowi.

Dzięki ochronie i podejmowanym działaniom poprawiającym siedliska, bóbr europejski stopniowo wraca do niektórych obszarów, gdzie był dawno nieobecny. Jest to ważne dla zachowania bioróżnorodności oraz przywracania naturalnych ekosystemów rzecznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bóbr europejski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)

bielactwo

inaczej albinizm.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

buchta

inaczej buchtowisko.

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

bekas dubelt

inaczej dubelt.

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

basior

dorosły samiec wilka.

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.