Definicja hasła: bóbr europejski
- bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)
gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace mające na celu zwiększenie liczebności bobrów i przywrócenie ich na tereny, z których dawno już zostały wyparte.
Bóbr europejski (Castor fiber) - gatunek ssaka z rodziny bobrowatych. Jest to największy gryzoń występujący w Europie, charakteryzujący się mocnymi zębami i wodoodpornym futrem. Jednym z charakterystycznych cech tego gatunku jest zdolność do budowania tam, spiętrzających wodę i tworzenia terenów podmokłych - zarośli i podmokłych łąk.
Na ziemiach polskich bóbr europejski odgrywał historycznie ogromne znaczenie jako zwierzę łowne, ze względu na swoje futro i mięso. W wyniku jednak przełowienia oraz utraty siedlisk gatunek ten został wyparty z wielu obszarów i wymagał ochrony. Obecnie na podstawie prawa ochrony przyrody bóbr europejski znajduje się pod ścisłą ochroną.
Współcześnie Polski Związek Łowiecki prowadzi intensywne prace mające na celu zwiększenie liczebności bobrów i przywrócenie ich na tereny, z których zostały wcześniej wyparte. Działania te obejmują m.in. reintrodukcję bobrów poprzez przeniesienie osobników do nowych obszarów oraz prowadzenie działań mających na celu odtworzenie siedlisk sprzyjających temu gatunkowi.
Dzięki ochronie i podejmowanym działaniom poprawiającym siedliska, bóbr europejski stopniowo wraca do niektórych obszarów, gdzie był dawno nieobecny. Jest to ważne dla zachowania bioróżnorodności oraz przywracania naturalnych ekosystemów rzecznych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bóbr europejski w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bełt
krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.
- bielak
inaczej zając bielak.
- butelka
postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.
- blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)
rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)
- bydlarz
pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).
- badylarz
byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.
- brożek
niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.
- bekas dubelt
inaczej dubelt.
- baran, baran, tryk
dorosły samiec muflona.
- białoczółka
inaczej gęś białoczelna.