Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bóbr europejski

bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)

gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace mające na celu zwiększenie liczebności bobrów i przywrócenie ich na tereny, z których dawno już zostały wyparte.

Bóbr europejski (Castor fiber) - gatunek ssaka z rodziny bobrowatych. Jest to największy gryzoń występujący w Europie, charakteryzujący się mocnymi zębami i wodoodpornym futrem. Jednym z charakterystycznych cech tego gatunku jest zdolność do budowania tam, spiętrzających wodę i tworzenia terenów podmokłych - zarośli i podmokłych łąk.

Na ziemiach polskich bóbr europejski odgrywał historycznie ogromne znaczenie jako zwierzę łowne, ze względu na swoje futro i mięso. W wyniku jednak przełowienia oraz utraty siedlisk gatunek ten został wyparty z wielu obszarów i wymagał ochrony. Obecnie na podstawie prawa ochrony przyrody bóbr europejski znajduje się pod ścisłą ochroną.

Współcześnie Polski Związek Łowiecki prowadzi intensywne prace mające na celu zwiększenie liczebności bobrów i przywrócenie ich na tereny, z których zostały wcześniej wyparte. Działania te obejmują m.in. reintrodukcję bobrów poprzez przeniesienie osobników do nowych obszarów oraz prowadzenie działań mających na celu odtworzenie siedlisk sprzyjających temu gatunkowi.

Dzięki ochronie i podejmowanym działaniom poprawiającym siedliska, bóbr europejski stopniowo wraca do niektórych obszarów, gdzie był dawno nieobecny. Jest to ważne dla zachowania bioróżnorodności oraz przywracania naturalnych ekosystemów rzecznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bóbr europejski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

broń odprzodowa

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)

budan

inaczej kureń.

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

buszowanie, buszowanie, buszówka

o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

bokobrody

kępy sierści na policzkach rysia.

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.