Definicja hasła: bóbr europejski
- bóbr europejski, bóbr europejski (Castor fiber L.)
gatunek z rodzaju bobrów. Na ziemiach polskich b. odgrywał ogromne znaczenie jako zwierzę łowne. Obecnie ze względu na niskie pogłowie jest pod ochroną. PZŁ prowadzi intensywne prace mające na celu zwiększenie liczebności bobrów i przywrócenie ich na tereny, z których dawno już zostały wyparte.
Bóbr europejski (Castor fiber) - gatunek ssaka z rodziny bobrowatych. Jest to największy gryzoń występujący w Europie, charakteryzujący się mocnymi zębami i wodoodpornym futrem. Jednym z charakterystycznych cech tego gatunku jest zdolność do budowania tam, spiętrzających wodę i tworzenia terenów podmokłych - zarośli i podmokłych łąk.
Na ziemiach polskich bóbr europejski odgrywał historycznie ogromne znaczenie jako zwierzę łowne, ze względu na swoje futro i mięso. W wyniku jednak przełowienia oraz utraty siedlisk gatunek ten został wyparty z wielu obszarów i wymagał ochrony. Obecnie na podstawie prawa ochrony przyrody bóbr europejski znajduje się pod ścisłą ochroną.
Współcześnie Polski Związek Łowiecki prowadzi intensywne prace mające na celu zwiększenie liczebności bobrów i przywrócenie ich na tereny, z których zostały wcześniej wyparte. Działania te obejmują m.in. reintrodukcję bobrów poprzez przeniesienie osobników do nowych obszarów oraz prowadzenie działań mających na celu odtworzenie siedlisk sprzyjających temu gatunkowi.
Dzięki ochronie i podejmowanym działaniom poprawiającym siedliska, bóbr europejski stopniowo wraca do niektórych obszarów, gdzie był dawno nieobecny. Jest to ważne dla zachowania bioróżnorodności oraz przywracania naturalnych ekosystemów rzecznych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bóbr europejski w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- biotop
środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.
- basior
dorosły samiec wilka.
- bielenie
zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny.
- bekas dubelt
inaczej dubelt.
- bałwanica
żerdka, na której umieszcza się bałwana.
- beczenie
1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).
- baka
inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)
- bródka
krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).
- bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)
ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)