Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bażantarnia

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg piskląt możliwy jest dzięki zastosowaniu inkubatorów. Pisklęta przebywają w bażantarni przez 6-10 tygodni, a następnie są wypuszczane do łowisk.

Bażantarnia składa się z kilku elementów. Przede wszystkim są to woliery, w których trzymane są bażanty. Woliery te są podzielone na dwie kategorie: woliery na ok. 50 bażantów oraz woliery rodzinne, w których trzymane są po jednym kogucie i od 5 do 8 kur. Ponadto w bażantarni znajduje się wylęgarnia, czyli miejsce, gdzie inkubowane są jaja bażantów. Wylęgarnia jest zaopatrzona w inkubatory, dzięki którym możliwe jest masowe wylęganie piskląt. Pisklęta pozostają w bażantarni przez 6-10 tygodni, a następnie są one wypuszczane do łowisk.

Bażantarnia jest ważnym elementem łowiectwa, ponieważ dzięki niej możliwe jest hodowanie i utrzymywanie populacji bażantów. Jest to także ważne dla ochrony gatunku, ponieważ dzięki hodowli można zapobiec ich wyginięciu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bażantarnia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.

bekas funtowy

gwarowe określenie dubella.

bieleć

o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

bić

1) o ptaku łowczym: uderzać na zdobycz;
2) o broni myśliwskiej: strzelać.

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.