Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekowisko

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

Bekowisko jest okresem godowym danieli, który przypada na przełom października i listopada. Jest to gatunek z rodzimy jeleniowatych, o długości ciała 1,30-1,60 m., wysokości w barku ok. 1,10 m. i ciężarze byka do 80 kg oraz łani do 50 kg. Suknia daniela latem jest jasnobrązowa biało nakrapiana, a zimą ciemnobrązowa (nakrapianie mało widoczne). Ogon (kwiat) ma długość 18 cm, z wierzchu czarny, od spodu biały. Wzdłuż grzbietu ciemna pręga. Spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) i lustro - białe. Często u danieli występuje albinizm lub melanizm. Daniel pochodzi z Azji Mniejszej i północno-zachodniej Afryki. Do Europy został sprowadzony już w starożytności, a do Polski w XVIII wieku. Najlepszym środowiskiem dla danieli są lasy mieszane. Żywi się trawami, ziołami, pędami, bukwią, kasztanami itp.

Bekowisko trwa od połowy października do połowy listopada i jest to czas godowy danieli. Ciąża trwa 225-230 dni; w czerwcu łania rodzi jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Dojrzałość płciowa osiąga daniel w drugim roku życia. Byk nosi poroże zrzucane co roku (kwiecień lub maj), a następnie nasadzane i wycierane (sierpień-wrzesień). Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia. Daniel jest zwierzęciem łownym i trofeum stanowią mu łopaty.

Bekowisko jest ważnym okresem godowym dla danieli i polega na parzeniu się samców i samic tego gatunku jeleniowatych oraz na tworzeniu nowego pokolenia tych zwierząt. Jest to okres szybkiego rozwoju poroża byka oraz czas narodzin młodych osobników tego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

bezpiecznik

mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

baranek

inaczej kszyk.

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

bekas dubelt

inaczej dubelt.

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.