Definicja hasła: bekowisko
- bekowisko
okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).
Bekowisko jest okresem godowym danieli, który przypada na przełom października i listopada. Jest to gatunek z rodzimy jeleniowatych, o długości ciała 1,30-1,60 m., wysokości w barku ok. 1,10 m. i ciężarze byka do 80 kg oraz łani do 50 kg. Suknia daniela latem jest jasnobrązowa biało nakrapiana, a zimą ciemnobrązowa (nakrapianie mało widoczne). Ogon (kwiat) ma długość 18 cm, z wierzchu czarny, od spodu biały. Wzdłuż grzbietu ciemna pręga. Spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) i lustro - białe. Często u danieli występuje albinizm lub melanizm. Daniel pochodzi z Azji Mniejszej i północno-zachodniej Afryki. Do Europy został sprowadzony już w starożytności, a do Polski w XVIII wieku. Najlepszym środowiskiem dla danieli są lasy mieszane. Żywi się trawami, ziołami, pędami, bukwią, kasztanami itp.
Bekowisko trwa od połowy października do połowy listopada i jest to czas godowy danieli. Ciąża trwa 225-230 dni; w czerwcu łania rodzi jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Dojrzałość płciowa osiąga daniel w drugim roku życia. Byk nosi poroże zrzucane co roku (kwiecień lub maj), a następnie nasadzane i wycierane (sierpień-wrzesień). Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia. Daniel jest zwierzęciem łownym i trofeum stanowią mu łopaty.
Bekowisko jest ważnym okresem godowym dla danieli i polega na parzeniu się samców i samic tego gatunku jeleniowatych oraz na tworzeniu nowego pokolenia tych zwierząt. Jest to okres szybkiego rozwoju poroża byka oraz czas narodzin młodych osobników tego gatunku.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekowisko w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)
gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.
- Browning
popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)
- bezpiecznik
mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.
- bytować
o zwierzynie żyjącej w łowisku.
- bażantarnik
wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni
- bróg
ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.
- błotniaki, błotniaki (Circus)
rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.
- bekas dubelt
inaczej dubelt.
- buchtowanie
rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.