Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekowisko

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

Bekowisko jest okresem godowym danieli, który przypada na przełom października i listopada. Jest to gatunek z rodzimy jeleniowatych, o długości ciała 1,30-1,60 m., wysokości w barku ok. 1,10 m. i ciężarze byka do 80 kg oraz łani do 50 kg. Suknia daniela latem jest jasnobrązowa biało nakrapiana, a zimą ciemnobrązowa (nakrapianie mało widoczne). Ogon (kwiat) ma długość 18 cm, z wierzchu czarny, od spodu biały. Wzdłuż grzbietu ciemna pręga. Spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) i lustro - białe. Często u danieli występuje albinizm lub melanizm. Daniel pochodzi z Azji Mniejszej i północno-zachodniej Afryki. Do Europy został sprowadzony już w starożytności, a do Polski w XVIII wieku. Najlepszym środowiskiem dla danieli są lasy mieszane. Żywi się trawami, ziołami, pędami, bukwią, kasztanami itp.

Bekowisko trwa od połowy października do połowy listopada i jest to czas godowy danieli. Ciąża trwa 225-230 dni; w czerwcu łania rodzi jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Dojrzałość płciowa osiąga daniel w drugim roku życia. Byk nosi poroże zrzucane co roku (kwiecień lub maj), a następnie nasadzane i wycierane (sierpień-wrzesień). Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia. Daniel jest zwierzęciem łownym i trofeum stanowią mu łopaty.

Bekowisko jest ważnym okresem godowym dla danieli i polega na parzeniu się samców i samic tego gatunku jeleniowatych oraz na tworzeniu nowego pokolenia tych zwierząt. Jest to okres szybkiego rozwoju poroża byka oraz czas narodzin młodych osobników tego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

blaski

inaczej trzeszcze.

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

buszowanie, buszowanie, buszówka

o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.

biała broń

broń do walki wręcz (miecze, szable, bagnety itp.). We współczesnym łowiectwie kordelas i nóż

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.

bok

inaczej nadlufka.

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.