Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekowisko

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

Bekowisko - okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada. Jest to gatunek jeleniowatych o długości ciała 1,30-1,60 m, wysokości w barku około 1,10 m oraz ciężarze byka do 80 kg i łani do 50 kg. Latem daniel ma jasnobrązową suknię biało nakrapianą, a zimą ciemnobrązową (nakrapianie mało widoczne). Ogon (kwiat) osiąga długość 18 cm, jest z wierzchu czarny, a od spodu biały. Wzdłuż grzbietu biegnie ciemna pręga. Spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) oraz lustro są białe. Daniel pochodzi z Azji Mniejszej i północno-zachodniej Afryki i został sprowadzony do Europy już w starożytności, a do Polski w XVIII wieku. Preferowanym środowiskiem dla danieli są lasy mieszane. Bekowisko jest czasem godowym od połowy października do połowy listopada. Ciąża trwa 225-230 dni; w czerwcu łania rodzi jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Dojrzałość płciową osiąga daniel w drugim roku życia. Byk nosi poroże zrzucane co roku (kwiecień lub maj), a następnie nasadzane i wycierane (sierpień-wrzesień). Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia. Daniel jest zwierzęciem łownym, a jego trofeum stanowią łopaty.

Bekowisko jest ważnym okresem godowym dla danieli i polega na parzeniu się samców i samic tego gatunku jeleniowatych oraz na tworzeniu nowego pokolenia tych zwierząt. Okres ten jest również czasem szybkiego rozwoju poroża byka oraz narodzin młodych osobników tego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

bębnienie

zachowanie zajęcy w celu odstraszenia wroga; siadają wtedy na zadzie i przednimi skokami biją o ziemię.

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

berło

drążek na który sadza się ptaka łowczego,

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

bielak

inaczej zając bielak.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)