Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekowisko

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

Bekowisko - okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada. Jest to gatunek jeleniowatych o długości ciała 1,30-1,60 m, wysokości w barku około 1,10 m oraz ciężarze byka do 80 kg i łani do 50 kg. Latem daniel ma jasnobrązową suknię biało nakrapianą, a zimą ciemnobrązową (nakrapianie mało widoczne). Ogon (kwiat) osiąga długość 18 cm, jest z wierzchu czarny, a od spodu biały. Wzdłuż grzbietu biegnie ciemna pręga. Spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) oraz lustro są białe. Daniel pochodzi z Azji Mniejszej i północno-zachodniej Afryki i został sprowadzony do Europy już w starożytności, a do Polski w XVIII wieku. Preferowanym środowiskiem dla danieli są lasy mieszane. Bekowisko jest czasem godowym od połowy października do połowy listopada. Ciąża trwa 225-230 dni; w czerwcu łania rodzi jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Dojrzałość płciową osiąga daniel w drugim roku życia. Byk nosi poroże zrzucane co roku (kwiecień lub maj), a następnie nasadzane i wycierane (sierpień-wrzesień). Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia. Daniel jest zwierzęciem łownym, a jego trofeum stanowią łopaty.

Bekowisko jest ważnym okresem godowym dla danieli i polega na parzeniu się samców i samic tego gatunku jeleniowatych oraz na tworzeniu nowego pokolenia tych zwierząt. Okres ten jest również czasem szybkiego rozwoju poroża byka oraz narodzin młodych osobników tego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

badylarz

byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.

badyle

1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

baran, baran, tryk

dorosły samiec muflona.

białoczółka

inaczej gęś białoczelna.

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

bezkurkówka

nowoczesna strzelba myśliwska o kurkach wewnętrznych.

bąblowica

choroba wywołana przez larwę tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus), tworzącego pęcherze w ścianach jamy brzusznej lub wątroby.