Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bażantarnik

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

Bażantarnik to wykwalifikowany pracownik, który zajmuje się prowadzeniem hodowli bażantów. Jego zadania obejmują opiekę nad ptakami, zapewnienie im odpowiednich warunków utrzymania, karmienie oraz kontrolę nad rozrodem. Bażantarnik musi także dbać o stan zdrowia bażantów i podjąć działania zapobiegawcze w przypadku chorób lub problemów zdrowotnych w stadzie.

Bażantarnik jest odpowiedzialny za monitorowanie populacji i prowadzenie działań mających na celu utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji ptaków. Ponadto może również być zaangażowany w procesy selekcji genetycznej celem uzyskania określonych cech u bażantów, takich jak kolor upierzenia czy rozmiar ciała.

W pracy bażantarzika istotne jest też doglądanie zagrożeń wynikających z drapieżników czy chorób zakaźnych. Bażantarnik musi dbać o bioasekurację, by zapobiegać wtórnym infekcjom wśród ptaków hodowlanych, co wymaga znajomości procedur i praktyk higienicznych stosowanych w fermach hodowlanych.

Praca bażantarznika wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu hodowli zwierząt, zootechniki oraz rolnictwa. Pracownik ten osiąga swoje kompetencje poprzez doświadczenie zawodowe i specjalistyczne szkolenia z zakresu hodowli bażantów oraz zarządzania ptasznictwem. Bażantarnik może pracować zarówno w małych rodzinnych fermach, jak i w większych przedsiębiorstwach zajmujących się hodowlą bażantów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bażantarnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

bielactwo

inaczej albinizm.

bielenie

zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny.

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

bekas kszyk

inaczej kszyk.

basior

dorosły samiec wilka.

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.