Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bażantarnik

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

Bażantarnik to wykwalifikowany pracownik, który zajmuje się prowadzeniem hodowli bażantów. Jego zadania obejmują opiekę nad ptakami, zapewnienie im odpowiednich warunków utrzymania, karmienie oraz kontrolę nad rozrodem. Bażantarnik musi także dbać o stan zdrowia bażantów i podjąć działania zapobiegawcze w przypadku chorób lub problemów zdrowotnych w stadzie.

Bażantarnik jest odpowiedzialny za monitorowanie populacji i prowadzenie działań mających na celu utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji ptaków. Ponadto może również być zaangażowany w procesy selekcji genetycznej celem uzyskania określonych cech u bażantów, takich jak kolor upierzenia czy rozmiar ciała.

W pracy bażantarzika istotne jest też doglądanie zagrożeń wynikających z drapieżników czy chorób zakaźnych. Bażantarnik musi dbać o bioasekurację, by zapobiegać wtórnym infekcjom wśród ptaków hodowlanych, co wymaga znajomości procedur i praktyk higienicznych stosowanych w fermach hodowlanych.

Praca bażantarznika wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu hodowli zwierząt, zootechniki oraz rolnictwa. Pracownik ten osiąga swoje kompetencje poprzez doświadczenie zawodowe i specjalistyczne szkolenia z zakresu hodowli bażantów oraz zarządzania ptasznictwem. Bażantarnik może pracować zarówno w małych rodzinnych fermach, jak i w większych przedsiębiorstwach zajmujących się hodowlą bażantów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bażantarnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

berdebuska

nazwa jednej z dawnych strzelb.

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

basior

dorosły samiec wilka.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.