Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bażantarnik

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

Bażantarnik to wykwalifikowany pracownik, który zajmuje się prowadzeniem hodowli bażantów. Jego zadania obejmują opiekę nad ptakami, zapewnienie im odpowiednich warunków utrzymania, karmienie oraz kontrolę nad rozrodem. Bażantarnik musi także dbać o stan zdrowia bażantów i podjąć działania zapobiegawcze w przypadku chorób lub problemów zdrowotnych w stadzie.

Bażantarnik jest odpowiedzialny za monitorowanie populacji i prowadzenie działań mających na celu utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji ptaków. Ponadto może również być zaangażowany w procesy selekcji genetycznej celem uzyskania określonych cech u bażantów, takich jak kolor upierzenia czy rozmiar ciała.

W pracy bażantarzika istotne jest też doglądanie zagrożeń wynikających z drapieżników czy chorób zakaźnych. Bażantarnik musi dbać o bioasekurację, by zapobiegać wtórnym infekcjom wśród ptaków hodowlanych, co wymaga znajomości procedur i praktyk higienicznych stosowanych w fermach hodowlanych.

Praca bażantarznika wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu hodowli zwierząt, zootechniki oraz rolnictwa. Pracownik ten osiąga swoje kompetencje poprzez doświadczenie zawodowe i specjalistyczne szkolenia z zakresu hodowli bażantów oraz zarządzania ptasznictwem. Bażantarnik może pracować zarówno w małych rodzinnych fermach, jak i w większych przedsiębiorstwach zajmujących się hodowlą bażantów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bażantarnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

budan

inaczej kureń.

bieg myśliwski

współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.

bielak

inaczej zając bielak.

beczenie

1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).

badylarz

byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.