Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: broń odtylcowa

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą pierwszej b.o. był francuski rusznikarz Lefauchetux w 1832 r. (zob. lefoszówka).

Dziękuję za udostępnienie informacji na temat broni odtylcowej. Poniżej znajdziesz rozwiniętą definicję tego terminu.

Broń odtylcowa to rodzaj broni myśliwskiej, która jest ładowana od tyłu, czyli od strony kolby, a nie przez wylot lufy. Nazwa ta została wprowadzona w celu odróżnienia jej od broni odprzodowej. Pierwszą broń odtylcową wyprodukował francuski rusznikarz Lefauchetux w 1832 roku i nazwano ją lefoszówką. Iglica była wbudowana w tylną część łuski, co pozwalało na szybkie ładowanie. Wadą tego typu broni było jednak to, że naboje mogły się mimowolnie odpalać.

Współczesne bronie odtylcowe są zazwyczaj produkowane z materiałów lekkich i trwałych, takich jak aluminium i tworzywa sztuczne. Są one dostępne w różnych kalibrach i mają różne funkcje, takie jak bezpiecznik, przeładowanie oraz regulacja długości lufy. Większość modeli posiada też system zabezpieczający przed przedwczesnym wystrzałem.

Broń odtylcowa jest obecnie używana do polowań na drobną zwierzynę oraz do celów sportowych. Jest to bardzo popularny rodzaj broni myśliwskiej ze względu na swoje lekkie i trwałe materiały oraz łatwość użytkowania.

Należy również podkreślić, że broń odtylcowa jest przedmiotem wielu przepisów dotyczących posiadania, przechowywania i użytkowania. Konieczne jest przestrzeganie wszelkich norm i procedur związanych z legalnym posiadaniem oraz używaniem tego rodzaju uzbrojenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj broń odtylcowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

bobrowanie

szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)

bojownik batalion

inaczej batalion.

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

bulgot

jeden z charakterystycznych głosów wydawanych podczas toków przez koguty cietrzewia.

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).